Facebook, kedysi prelomový koncept, ktorý nalákal kvantá používateľov, dnes figuruje ako jedna z najkontroverznejších sietí. To isté prídavné meno sa často spája aj s jej zakladateľom, Markom Zuckerbergom, do veľkej miery kvôli viacerým fiaskám v súvislosti s únikom údajov o používateľoch. To je však stále len špička ľadovca.
Veľkú vlnu pobúrenia spustilo aj premenovanie spoločnosti na Meta Platforms, ktorá dala zelenú metaverse. Ide o dlhodobý projekt, ktorého cieľom je vytvoriť virtuálny svet, kde sa ľudia môžu vzájomne stretávať a interagovať prostredníctvom avatarov. Ani ten sa však nezaobišiel bez kritiky.
Teraz šéf Mety dostáva ďalšiu tvrdú ranu, a to od experta z americkej Harvard University Billa Georgea. Ten tvrdí, že Zuckerberg je najväčším nepriateľom Facebooku a zároveň dôvodom, prečo sieť upadá. Téme sa venuje server Futurism.
„Myslím si, že Facebooku sa nebude dariť, kým tam bude on,“ povedal George pre CNBC. „Pravdepodobne je jedným z dôvodov, prečo sa toľko ľudí od spoločnosti odvracia. Naozaj sa stratil.“
Päť typov zlého šéfa
George nedávno vydal knihu o „autentickom“ vedení, v ktorej uvádza päť rôznych typov zlého správania šéfov pochovávajúcich svoju firmu. Správanie a činy Marka Zuckerberga vraj spadajú hneď do troch z nich.
Prvým z týchto typov je tzv. racionalizátor, ktorý obivňuje iných z frustrácie a neúspechov. Ako príklad možno použiť incident zo začiatku tohto roka, kedy Zuckerberg zo straty hodnoty Facebooku obvinil konkurenčné spoločnosti.
Druhým je typ „samotár“, teda šéf, ktorý odmieta prijímať rady od ostatných. V tomto prípade je exeplárnym príkladom vyštvanie Rogera McNameeho po tom, ako Zuckerbergovi poradil, aby sa prestal miešať do demokracie.
Tretím typom je „hľadač slávy“, ktorý uprednostňuje preniaze a status pred všetkým ostatným. Tu asi ani žiadny príklad udávať netreba.
Chyby sú nevyhnutné, záleží na ich rozsahu
Na druhú stranu, vedenie tak veľkej firmy, ako je Meta, rozhodne nie je len-tak nejakou generickou úlohou. Tento post si pýta veľa, čiže s občasnými chybami jednoducho treba rátať.
Záleží však na tom, akých rozmerov tieto chyby dosahujú. A nanešťastie pre Zuckerberga, jeho posledné chyby nemožno ani zďaleka označiť za drobné prešľapy.