Európska únia (EÚ) venuje veľkú časť svojej pozornosti aj sektoru spotrebnej elektroniky. V poslednom období sa sústredila primárne na zjednotenie štandardu nabíjania pre smartfóny a tablety (a ďalšie zariadenia). Teraz však prichádza s ďalšou požiadavkou – od výrobcov vyžaduje, aby boli smartfóny a tablety odolenejšie a jednoduchšie na opravu. Informáciu priniesol server GSMArena.
Cieľom tohto návrhu, ktorý prišiel zo strany Európskej komisie, je obmedziť množstvo elektronického odpadu. Tvrdí, že ak tento návrh prejde, objem redukovaných uhlíkových emisií sa môže rovnať prevádzke až 5 miliónov automobilov.
Vo väčšej miere sa orgán zameriava na batérie a náhradné diely. Výrobcovia majú podľa neho poskytovať aspoň 15 základných komponentov pre každé zariadenie, a to po dobu 5 rokov od jeho uvedenia na trh. Zoznam komponentov zahŕňa batérie, displeje, nabíjačky, zadné kryty i pamäťové karty.
Návrh ďalej stanovuje, aby si batérie v tabletoch a smartfónoch po 1 000 nabíjacích cykloch zachovávali najmenej 80 % pôvodnej kapacity. Alternatívnym riešením je poskytovanie náhradných akumulátorov.
Nové pravidlá sa majú vzťahovať na všetky zariadenia okrem skladacích alebo iným spôsobom ohýbateľných smartfónov.
Spotrebitelia by mali mať obsiahlejšiu záruku
Environmental Coalition on Standards (ECOS) tvrdí, že spotrebitelia by mali mať nárok na výmenu batérie v rámci 5-ročného životného cyklu, a taktiež aj na záruku, že batéria vydrží aspoň 1 000 kompletných nabíjacích cyklov. Okrem toho presadzuje názor, že opravy smartfónov by mali byť realizovateľné bez odbornej pomoci, aspoň do určitej miery.
Ak sa Európskej komisii podarí tento návrh presadiť, smartfóny a tablety sa začnú označovať podobnými štítkami, ako je tomu teraz pri televízoroch alebo práčkach. Tieto štítky budú zákazníka informovať o životnosti daného zariadenia, respektíve o stupni krytia, odolnosti voči pádom a výdrži batérie počas jej životného cyklu.