Európska únia (EÚ) má v priebehu budúceho týždňa zverejniť svoj nový plán, ktorým chce bojovať proti zhoršujúcej sa energetickej kríze sprevádzanej šialeným rastom cien plynu a elektriny. Oznámila to Kadri Simsonová, eurokomisárka pre energetiku, v rozhovore pre The Associated Press.
Pôjde o balík opatrení, ktorý bude zahŕňať niekoľko nástrojov na konfrontáciu energetickej krízy. Eurokomisárka konkrétne spomenula oddelenie cien plynu a elektriny, zvýšenie likvidity na trhu a koordinovanú redukciu dopytu. Nevylučuje sa ani nastavenie vrchného stropu pre ceny plynu, ktorý sa používa pri výrobe elektrickej energie, píše server Fontech na základe informácií SITA.
Rokovanie ohľadom tohto balíka sa uskutoční v piatok na pôde Bruselu. Európska komisia očakáva, že schválený by mohol byť už budúci týždeň v utorok.
Situácia je vážna
Energetická kríza postihla azda všetky krajiny EÚ, dokonca aj tie so silnejšími ekonomikami. Jednou z hlavných obetí je Nemecko, ktoré koncom minulého roka, teda ešte pred začiatkom vojny na Ukrajine, odstavilo tri z celkovo šiestich svojich jadrových elektrární. Zvyšné tri má odstaviť do konca tohto roka.
Chvíľu sa špekulovalo, že Nemecko vyradenie posledných jadrových elektrární z prevádzky odloží na neskôr, no podľa Roberta Habecka, ministra hospodárstva, by to situácii takmer vôbec nepomohlo.
Namiesto toho sa môže stať, že znovu spustí uhoľné elektrárne, ktoré sú pre životné prostredie oveľa škodlivejšie ako jadrové reaktory. Takýto krok už koncom júna podniklo Rakúsko.
Niektoré krajiny však o uhlí nechcú ani počuť. Jednou takou je aj Francúzsko, ktoré chce od októbra každý týždeň spúšťať nové reaktory. Celkovo ich má 56, aktuálne je však väčšina odstavená kvôli údržbe alebo technickým problémom.
Toto je pre Európu veľmi dobrá správa, nakoľko Francúzsko dlhodobo figuruje ako jeden z najväčších producentov jadrovej energie v EÚ. Krajina zároveň tvrdí, že jej plynové zásobníky sú v súčasnosti naplnené na 92 %. „Energetická kríza je vážna, ale aktivovali sme všetky páky, aby sme prežili zimu,“ povedala Agnès Pannier-Runacherová, francúzska ministerka energetiky.
Švédsko ako exportný líder
Aktuálne už však Francúzsko nie je najväčším exportérom energie v rámci Európy. Prvú priečku podľa prieskumu spoločnosti EnAppSys, na ktorý upozornila agentúra Reuters, obsadilo Švédsko, ktoré v prvej polovici 2022 v čistom exportovalo 16 TWh.
Práve problémy v jadrových elektrárňach spôsobili, že sa Francúzsko zmenilo z väčšinového vývozcu energie na väčšinového dovozcu. Nemecko v sledovanom časovom období exportovalo 15,4 TWh, a teda si zasluhuje titul druhého najväčšieho exportéra v Európe. Tretiu priečku s exportom 6,6 TWh obsadilo Bulharsko.