Ethereum, aktuálne druhá najväčšia kryptomena, prešla veľkou inováciou. Prešla na nový systém, vďaka ktorému je ťažba a prevádzka kryptomeny takmer o 100 % (99,95 %) menej energeticky náročná ako doposiaľ. O novinke informoval Vitalik Buterin, tvorca kryptomeny, prostredníctvom siete Twitter, všimol si CzechCrunch.
Ide o tzv. merge, ktorý sa nespolieha na energeticky náročné výpočty, ale na systém náhodne vybraných overovateľov. Energetická sieť kryptomeny je tak oveľa menej zaťažovaná. „A máme hotovo! Pre ekosystém Etherea je to veľká chvíľa. Každý, kto pomohol uskutočniť tento merge, by dnes mal byť na seba veľmi hrdý,“ napísal Buterin.
Konkrétne sa zmenilo fungovanie blockhainovej platformy, čiže decentralizovanej databázy zastrešujúcej transakcie vykonávané formou konkrétneho krypta, a to z „proof of work“ na „proof of stake“.
Väčšia investícia, vyššia šanca
„V prípade proof of work sa o bezpečnosť siete starajú ťažbári, ktorí pomocou svojich výkonných ťažobných zariadení riešia rôzne matematické a kryptografické hádanky. V systéme proof of stake to však už neplatí,“ vysvetlil David Stancel, technický riaditeľ spoločnosti Fumbi, pre CzechCrunch.
„V novom systéme sa budú náhodne vyberať overovatelia, ktorí do protokolu uzamknú aspoň 32 etherov (viac ako 50 000 dolárov) a tým získajú právo stať sa overovateľom blokov. V tomto systéme platí, že čím viac etherov overovateľ uzamkne do protokolu, tým je pravdepodobnejšie, že bude vybraný ako ďalší overovateľ bloku,“ doplnil Stancel.
Samozrejme, overovatelia budú za svoju prácu patrične odmeňovaní, ako inak, než kryptomenou.
Hodnota klesla len o pár percent
Zníženie energetickej náročnosti o 99,95 % je skutočne vynikajúcou správou, predovšetkým kvôli skutočnosti, že ethereum figuruje ako druhá najväčšia kryptomena s trhovou kapitalizáciou viac ako 200 miliárd dolárov. Okrem toho sa chváli mnohými spôsobmi využitia.
Táto zmena mala vplyv aj na hodnotu kryptomeny, avšak nie veľmi výraznú. Klesla len o pár percent, pričom v čase písania tohto článku je jedna minca ekvivalentná sume 1 586,36 eur.
Dôvodom je nízka popularita systému proof of stake, ktorý ľudia skúsení v oblasti krypta považujú za podradnejší model z hľadiska bezpečnosti siete. Taktiež sa spája s rizikom centralizácie, a teda že niektorí držitelia tokenov môžu nadobudnúť príliš dominantné postavenie, čo by im umožnilo manipulovať s cenou.