Moderná forma internetu je zaručene fascinujúca, no taktiež aj veľmi nebezpečná. Človek nikdy nevie, v ktorom kúte naň číha zákerný podvodník, ktorého jediným cieľom je svoju obeť ochudobniť, poväčšine o peniaze. Je preto veľmi dôležité vedieť, ako sa proti takýmto hrozbám chrániť.
Po krátkom prieskume môžete natrafiť na rôzne stránky hovoriace o zaručených krokoch, ako sa vyvarovať hackerským útokom. Teraz však svoj vlastný zoznam publikovala aj jedna z najobľúbenejších komerčných bánk na Slovensku – VÚB Banka. Ako sa čo najefektívnejšie chrániť pred podvodníkmi opisuje v celkovo deviatich bodoch.
Nastavte si limit
Je úplne jedno, či platobnú kartu používate niekoľkokrát denne alebo len raz za čas, nastavenie internetového limitu na nízku úroveň je vždy múdrym rozhodnutím. Zmena limitu je v prípade azda každej banky jednoduchým a krátkym procesom. Zvýšte si ho len v prípade, ak sa chystáte na dlhšiu dovolenku alebo na väčší výber z bankomatu.
Nahraďte fyzickú kartu
Žiaľ, krádeže sa nemusia odohrávať len v online priestore. Veľkým rizikom je aj odcudzenie fyzickej karty, ktorá zahŕňa všetky kľúčové informácie vrátane CVV kódu. Vhodnejšou formou je platba mobilom alebo hodinkami. Tieto transakcie sú oveľa bezpečnejšie, nakoľko sú šifrované.
Nepožičiavajte kartu deťom
Za podvody nemusia byť zodpovední len hackeri. Často sa stáva, že rodičia požičajú svoju platobnú kartu deťom, ktorí si za dostupné finančné prostriedky nakupujú hry alebo aplikácie. Tie nemusia byť dostatočne oboznámené s obchodnými podmienkami, a teda sa môže stať, že nedopatrením odsúhlasia opakované platby, čo môže viesť k nepríjemnému prekvapeniu, keď sa rodičia po čase rozhodnú skontrolovať svoje konto.
Kreditka stojí za zváženie
Ak sa chystáte na dovolenku s cieľom poznávať krásy cudzích krajín, je šanca, že si budete potrebovať požičať auto. Mnohé firmy poskytujúce takéto služby však akceptujú len kreditné karty, bez ich predloženia vám auto nemusia prenajať. A to je len jeden z mnoha ich benefitov. Okrem iného ponúkajú aj výhodné cestovné poistenie, a to nielen pre držiteľa, ale aj spolucestujúcich.
Bezpečné a výhodné nákupy v zahraničí
Platba za tovary a služby kartou je tým lepším rozhodnutím aj pri návšteve zahraničia. Nehľadajte zmenárne, radšej zvoľte možnosť platby v domácej mene. Rovnako používajte kartu aj pri platbe za ubytovanie alebo letenky. V prípade zrušenia letu vám banka môže pomôcť s reklamáciou.
Skimming je reálnou hrozbou
Zvýšenú opatrnosť treba mať aj pri cestovaní mimo Európy. Je dôležité dávať pozor na skimming, čo je praktika, ktorá kopíruje dáta z karty. Preto ju nikdy nepúšťajte z ruky a pri zadávaní PIN kódu pre istotu zakryte klávesnicu druhou rukou.
Pozor na poplatky
Ak sa v zahraničí predsa len rozhodnete použiť bankomat, dajte si pozor, o aký bankomat ide. Niektoré z nich si totižto za výber hotovosti účtujú nemalé poplatky, ktoré banka spravujúca vašu kartu nemá ako ovplyvniť.
Cestujete? Vezmite si viac kariet
Aj tým opatrnejším sa občas podarí kartu niekde stratiť alebo zabudnúť. Potenciálnym problémom plynúcim z takýchto situácií sa dá vyhnúť tým, že si so sebou jednoducho zoberiete viac kariet a následne podstúpite proces, ktorý je opísaný v nasledujúcom a poslednom bode.
Zablokujte si kartu
Ak stre stratili platobnú kartu, okamžite kontaktujte svoju banku, byť to prostredníctvom telefonátu, internetu alebo mobilnej aplikácie, aby danú kartu zablokovala. Proces to rozhodne nie je príjemný, no je nevyhnutný, ak sa chcete vyvarovať odcudzeniu finančných prostriedkov. Nie každý nálezca je natoľko čestný, aby kartu vrátil svojmu právoplatnému majiteľovi.