Energetickú krízu je cítiť čoraz viac a viac. Postihuje celú Európu vrátane Slovenska, ktoré robí všetko pre to, aby minimalizovalo jej následky. Žiaľ, nateraz to vyzerá, že si do veľkej miery budeme musieť pomôcť sami.
Slovensko bolo proti prijatiu opatrení Európskej únie (EÚ) na riešenie vysokých cien energií, nakoľko pre nás nepredstavujú žiadnu pomoc. A tú nutne potrebujeme.
Premiér Eduard Heger počas piatkového brífingu prehlásil, že ak EÚ nepomôže Slovensku tým, že uvoľní nevyužité eurofondy na dotovanie cien energií, alebo ak sa ostatné štáty so Slovenskom dobrovoľne nepodelia s výnosom z mimoriadneho zdanenia energií, štát bude musieť znárodniť vyprodukovanú elektrinu, píše server Živé.sk na základe informácií TASR.
„Toto riešenie nie je solidárne so všetkým európskymi krajinami,“ povedal Heger, pričom dodal, že Slovensko je jedna z najpriemyselnejších krajín EÚ a súčasne má jeden z najväčších podielov výdavkov domácností na energie.
Uvoľnenie eurofondov na dotovanie cien energií by mohlo priniesť finančné prostriedky vo výške troch až štyroch miliárd eur. Na to je však potrebné schválenie zo strany Európskej komisie.
Premiér za ideálne riešenie považuje zdaniť zisky výrobcov a obchodníkov s energiami a následne získané finančné prostriedky rozdeliť medzi štáty na základe produkcie a spotreby. Ako alternatíva by mohlo poslúžiť zastropovanie cien energií na európskej úrovni.
Slovenská energia ostane na Slovensku
Ďalej uviedol, že v prípade potreby by elektrina vyrobená na Slovensku nesmerovala do krajín, ktoré ju majú kúpenú, ale aby sa prerozdelila medzi našich občanov a firmy.
Zádrhelom v tomto pláne sú obchodníci, ktorí si už od Slovenských elektrární (SE) odkúpili dodávky elektriny na budúci rok. Heger však myslí aj na to – obchodníkom by poskytol náhradu v plnej výške. Je presvedčený, že predpisy EÚ takéto zásahy zo strany štátu umožňujú.
SE však majú opačný názor. Už pri schvaľovaní novely zákona o energetike upozornili, že ak by nemohli svojim zmluvným odberateľom zabezpečovať elektrinu zo svojich zdrojov, museli by ju zabezpečiť prostredníctvom iných subjektov. To by vraj viedlo ku krachu spoločnosti.
Ďalšou možnosťou, na ktorú Heger poukázal, je dobrovoľné prerozdelenie zdanenia mimoriadnych ziskov energetických spoločností.
Ľady sa už pohli
Keďže medzi najväčších odberateľov slovenskej elektriny patrí Nemecko a Česká republika, premiér už ohľadom záležitosti kontaktoval nemeckého kancelára Olafa Scholza a čoskoro osloví aj Petra Fialu, českého predsedu vlády.