Vesmírny teleskop Jamesa Webba má na konte ďalší úchvatný úspech. Podľa všetkého sa mu podarilo zachytiť supernovu, čiže finálne štádium života veľkej hviezdy. Svedčiť o tom má séria fotografií a krátka sprievodná správa zverejnená na stránke Transient Name Server.
Objekt zachytený na fotografiách, ktoré môžete vidieť nižšie, mal byť oveľa jasnejší ako zvyšok galaxie, v ktorom sa nachádzal. Jas pritom s odstupom piatich dní mierne zoslabol, čo podľa odborníkov korešponduje s typickým správaním supernovy.
Aj napriek tomu však zatiaľ nebolo potvrdené, že Webb skutočne zachytil zánik hviezdy. Na vyvodenie definitívneho záveru zrejme bude treba dlhšie pozorovanie a analýzu.
Webbov teleskop totižto nebol skonštruovaný na pozorovanie takýchto javov. Jeho úlohou je skúmať vzdialené planéty a zistiť potenciálne zásoby vody alebo známky života. Nikde však nie je napísané, že sa mu nemôže podariť zachytiť aj iné úkazy.
Späť v čase
Veľkolepý výbuch hviezdy sa mal odohrať v galaxii vzdialenej 3 až 4 miliardy rokov. To, čo vidíme na fotografiách, sa teda stalo ešte v čase, keď naša Zem bola len v tretine svojej existencie.
Nech už to dopadne akokoľvek, vedci opäť dokázali, že všetky tie peniaze a nervy, ktoré si vznik teleskopu vypýtal, stáli za to. Ešte v polovici júna NASA zverejnila sériu fotografií, na ktorých Webb zachytil vzdialené hmloviny, galaxie a iné krásy vesmíru. Pozrieť si ich môžete v samostatnom článku.