Najväčší a najvýkonnejší vesmírny ďalekohľad na svete odhalil nevídaný záber na Jupiter. Teleskop Jamesa Webba (JWST) v júli nasnímal niekoľko záberov najväčšej planéty slnečnej sústavy, čoho výsledkom je úchvatný pohľad na plynového giganta.
Snímky ukazujú polárne žiary, obrovské búrky, Mesiace a prstence obklopujúce Jupiter v detailoch, ktoré astronómovia okamžite označili za „neuveriteľné“. Infračervené snímky však vedci umelo prifarbili, aby vynikli jednotlivé prvky. Infračervené svetlo je totiž pre ľudské oko neviditeľné.
Vedci tak krásny Jupiter nečakali
„Takto sme Jupiter ešte nikdy nevideli. Je to všetko úplne neuveriteľné,“ povedala pre BBC planetárna astronómka Imke de Pater z Kalifornskej univerzity, ktorá v projekte zohrala kľúčovú úlohu. „Úprimne povedané, nečakali sme, že to bude také dobré,“ dodala.
Projekt JWST v hodnote 10 miliárd dolárov (10,07 miliardy eur) je medzinárodnou misiou, ktorú vedie americká vesmírna agentúra NASA s partnermi z Európskej vesmírnej agentúry a Kanadskej vesmírnej agentúry.
Polárna žiara aj Veľká červená škrvna
Na snímke môžete vidieť polárne žiary vo veľkých výškach nad severným aj južným pólom Jupitera, ako aj Veľkú červenú škvrnu známu svojou veľkosťou. Je totiž tak veľká, že by mohla pohltiť celú Zem. Na zábere je biela kvôli tomu, že odrážala veľa slnečného svetla.
Misia JWST zo Zeme odštartovala v decembri 2021. Odvtedy vesmírny ďalekohľad precestoval 1,6 milióna kilometrov, kde zaujal pozíciu. Jeho silnou stránkou sú ultracitlivé zrkadlá a senzory, ktoré dokážu detegovať svetlo staré 13 miliárd rokov. Vzniklo teda veľmi krátko po Veľkom tresku.
Očakáva sa, že JWST bude vedcom, podobne ako Hubble, slúžiť ďalších 20 rokov.