Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba má na konte ďalší významný úspech. Len niekoľko dní po tom, ako sa mu podarilo zachytiť údajnú supernovu, NASA zverejnila fascinujúce fotografie galaxie Cartwheel, ktorá má byť od nás vzdialená neuveriteľných 500 miliónov svetelných rokov. Informáciu prináša americká CNN.
Galaxia Cartwheel mala vzniknúť prudkou zrážkou väčšej špirálovej galaxie s inou, o čosi menšou galaxiou. Na zverejnenej snímke si možno všimnúť, že galaxia pozostáva z jedného vnútorného a jedného vonkajšieho prstenca, ktoré spoločne obkolesujú miesto kolízie. Logicky sa tak Cartwheel zaraďuje medzi prstencové galaxie, ktoré sú oveľa vzácnejšie ako tie špirálové.
Webbov teleskop rozhodne má byť na čo hrdý. Vedci vďaka nemu neustále získavajú nové poznatky, a to nielen o hviezdach a ich vzniku, ale aj o galaxiách a čiernych dierach.
Rodisko aj cintorín
Konkrétne pri Cartwheel zistili, že v horúcom prachu, ktorý vypĺňa oblasť vnútorného prstenca, sa rodia zhluky mladých hviezd. Vo vonkajšom prstenci hviezdy nielen vznikajú, ale aj umierajú. Konkrétne v tomto prípade má vznik hviezd prebiehať rozpínaním prstenca, ktorý naráža na vesmírne plyny.
Odborníci pozorujú Cartwheel už pomerne dlho. Doposiaľ však mali k dispozícii len Hubblov teleskop, ktorý sa nevedel prebojovať cez hustý kozmický prach. Teraz majú v rukách Webbov teleskop, ktorý na prieskum používa infračervené svetlo, vďaka čomu je oveľa citlivejší a detailnejší.
Vesmírna misia vesmírneho teleskopu Jamesa Webba oficiálne odštartovala 12. júla. NASA pritom ešte v ten deň zverejnila prvú sériu fotografií s prísľubom, že ďalšie snímky prídu v priebehu nadchádzajúcich týždňov. A ako môžeme na vlastné oči vidieť, neklamala.