Žijeme v dobe, kedy musíme pre naše životné prostredie robiť maximum. Organizácia Spojených národov (OSN) približne pred rokom vydala varovanie, podľa ktorého sa má Zem do roku 2040 otepliť o až 1,5 °C. Oteplenie o takúto hodnotu však môže prísť ešte skôr, ak ľudstvo nezačne okamžite konať.
V poslednom období sme si mohli všimnúť mnohých úsilí o odľahčenie bremena, ktoré kladieme na ramená našej Zeme, a to nielen zo strany domácností a firiem, ale aj celých krajín. Jednou z nich Švajčiarsko, ktoré práve predstavilo svoju najnovšiu inováciu v oblasti obnoviteľných zdrojov energie.
Energia pre státisíce
Reč je o takzvanej vodnej batérii s názvom Nant de Drance, ktorá funguje od minulého mesiaca. Vyznačuje sa predovšetkým svojou ekologickosťou a obrovskou kapacitou, ktorá sa má rovnať 400 000 batériám pre elektromobily, píše BBC. V inom porovnaní možno povedať, že dokáže zásobovať približne 900 000 domácností.
Batéria vyrástla vysoko vo švajčiarskych Alpách, konkrétne v kantóne Valais, a je vybavená reverzibilnými turbínami s vysokou flexibilitou. Ľahko tak môže prejsť z režimu uskladňovania energie na režim dodávania, čiže súčasne plní aj úlohu elektrárne. „Môžeme energiu odoberať, keď jej je príliš veľa, a opäť ju vyrábať, keď je potrebná,“ tvrdí Robert Gleitz, delegát predstavenstva spoločnosti Nant de Drance.
Nant de Drance na rozdiel od mnohých iných vodných elektrární využíva čerpadlové turbíny s premenlivými otáčkami, ktoré pomáhajú stabilizovať elektrickú sieť.
„Pri turbínach s pevnými otáčkami musíte čakať, kým elektráreň beží presne na tie správne otáčky, aby sa synchronizovala so sieťou,“ hovorí Pascal Radue, generálny riaditeľ spoločnosti GE Renewable Energy Hydro. Naopak, turbíny s premenlivými otáčkami dokážu dodať elektrinu okamžite, čo predstavuje aj menšie riziko výpadku.
Pri stavbe Nant de Drance boli použité a pozmenené dve už existujúce vodné nádrže. Hornú z nich bolo potrebné zvýšiť o 21,5 metra, aby sa zdvojnásobila jej kapacita, a to na takmer 2,5 milióna litrov. Pre porovnanie, toľko vody by naplnilo približne 6 500 olympijských plaveckých bazénov. Celý projekt mal stáť okolo 2 miliárd dolárov.
Koniec priehradám
Nant de Drance je taktiež jednou z moderných vodných elektrární využívajúcich uzavreté systémy, ktoré nemajú vplyv na riečne systémy. V minulosti elektrárne fungovali na báze takzvaného otvoreného prietoku a vyžadovali si výstavbu priehrad, čo výrazne ovplyvňovalo životy priľahlej fauny a flóry.
„Éra budovania priehrad sa takmer skončila,“ hovorí Andrew Blakers, profesor z Australskej národnej univerzity. Dodáva, že elektrárne s uzavretým systémom si vyžadujú relatívne málo miesta. Podľa jeho odhadov by na napájanie mesta s miliónom obyvateľov po dobu 24 hodín boli potrebné približne dva štvorcové kilometre zaplavenej pôdy.
Blakers deklaruje, že takéto vodné elekrárne ponúkajú jedno z najúčinnejších riešení v rámci skladovania energie, ktoré je v súčasnosti k dispozícii. Konkrétne Nant de Drance vracia späť do siete až 80 % odobratej energie. Do zálohy si schováva len malú časť.
Dôležitá úloha
Švajčiarska vodná batéria bude v ambícii Európy stať sa „prvým klimaticky neutrálnym kontinentom“ zohrávať kľúčovú úlohu. Európska komisia chce totiž do roku 2030 zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energie na úroveň 45 %, a to aj napriek tomu, že v roku 2020 pochádzalo z obnoviteľných zdrojov „len“ niečo vyše pätiny celkovej európskej energie.