Slovenský vesmírny sektor rozširuje svoje obzory. Slovensko sa totižto oficiálne stane pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry (ESA), vďaka čomu sa bude môcť podieľať na dôležitých vesmírnych projektoch a misiách na európskej úrovni. Informáciu priniesol portál Živé.sk.
Novú zmluvu s ESA schválila vláda SR, pričom onedlho bude podľa Ľudovíta Paulisa, štátneho tajomníka pre vedu, výskum a vysoké školstvo rezortu školstva, predložená na súhlas Národnej rade SR (NR SR). Platnou sa stane v okamihu ratifikácie Zuzanou Čaputovou, prezidentkou Slovenskej republiky.
„Slovensko má vo výskume vesmíru dlhú tradíciu a aktívne sa podieľa aj na výskume vesmírnej fyziky a astronautiky. Status pridruženého členstva s ESA predstavuje veľký míľnik. Slováci budú môcť pracovať priamo v ESA a slovenské firmy získajú možnosť byť dodávateľmi alebo subdodávateľmi dodávateľov ESA. Je to príležitosť pre softvérové firmy, start-upy, ale aj firmy z oblasti automobilového či leteckého priemyslu, ktoré sa už nebudú musieť presídľovať mimo Slovenska,“ objasnil Paulis.
Za členstvo si však Slovensko bude musieť platiť. Ročný poplatok má podľa Paulisa činiť 6 miliónov eur.
Slovensko má čo ponúknuť
Hoci sme malá krajina, rozhodne máme čím prispieť. Dôležitú úlohu pri vesmírnom výskume zohráva a bude zohrávať napríklad observatórium na Lomnickom štíte, ktoré leží v nadmorskej výške 2 633 metrov a patrí medzi štyri špecializované pracoviská na svete.
Zabúdať v tomto ohľade nemožno ani na Slovenskú akadémiu vied (SAV), ktorá je kľúčovým partnerom pri realizácii projektu európskeho vesmírneho ďalekohľadu (EST). Celkovo sa na tomto projekte podieľa 26 inštitúcií z 18 krajín Európy.
„EST je plánovaný revolučný prístroj zameraný na štúdium základných procesov na Slnku a bude to najväčší slnečný ďalekohľad v Európe,“ vysvetľuje Peter Gömöra, riaditeľ AÚ SAV. „Do budúcnosti by koronograf na Lomnickom štíte bolo možné využiť aj ako testovaciu platformu pre budúce plánované prístroje ESA zamerané na výskum slnečnej koróny.“