Aktuálna situácia v súvislosti s elektronickou vojnou (EW) medzi Ruskom a Ukrajinou sa postupne začína otáčať v prospech útočiacej krajiny, tvrdia viacerí analytici podľa serveru Techworm.
Aby sme mohli plne pochopiť, o čo konkrétne ide, je najskôr potrebné vymedziť pojem „elektronická vojna“. V jednoduchosti EW označuje využitie elektronického vybavenia na útok proti (alebo obranu voči) nepriateľskému elektronickému vybaveniu. Cieľom môžu byť rádiové komunikácie, radary a iné vojenské či civilné prostriedky.
Nedominujú, no prekážajú
Agentúra Associated Press (AP) ešte v júni informovala, že Rusko dokázalo presunúť svoje systémy bližšie k ohnisku boja, ktoré sa nachádza vo východných regiónoch Ukrajiny. „Rušia všetko, na čo ich systémy dosiahnu,“ uviedol nemenovaný predstaviteľ Aerorozvidky, tímu zameraného na vzdušný prieskum a boj s dronmi. „Nemôžeme povedať, že dominujú, ale veľmi nám prekážajú.“
Rusi majú vo veľkom narúšať signály GPS, čím Ukrajine sťažujú prieskumné lety a komunikáciu medzi veliteľmi a jednotkami.
Podľa novej analýzy zverejnenej v publikácii Spectrum, ktorú vydáva Inštitút elektrotechnických a elektronických inžinierov (IEEE), bola elektronická vojna na Ukrajine spočiatku celkom nevýrazná. Teraz vraj zohráva dôležitú úlohu a pomáha Rusku získavať kľúčové výhody.
Prevaha prišla neskôr, než sa očakávalo
„Odborníci už dlho vyzdvihujú Rusko ako krajinu, ktorá má jedny z najskúsenejších a najlepšie vybavených jednotiek EW na svete. Preto v prvých dňoch invázie analytici očakávali, že ruské sily rýchlo získajú kontrolu nad elektromagnetickým spektrom a následne ho ovládnu,“ píše Bryan Clark, riaditeľ Centra pre obranné koncepcie a technológie Hudsonovho Inštitútu, pre Spectrum. „Ale po takmer desiatich rokoch skúšok na východnej Ukrajine, kde sa vo februári začala invázia, sa ruské jednotky EW neukázali,“ dopĺňa Clark.
Aktuálne má rusko využívať svoje systémy na riadenie delostreleckých a raketových úderov a postupný prechod k takzvanej obliehacej taktike.
„Situácia by sa mohla rýchlo obrátiť, ak by kyjevské jednotky s podporou Západu získali späť kontrolu nad ukrajinským vzdušným priestorom, kde by moli elektronicky a fyzicky narušiť riadenie a logistiku, ktoré udržiavajú ruský vojnový stroj v chode,“ uzatvára Clark.