Ruská vesmírna agentúra Roskosmos v pondelok odhalila prvý model ruskej vesmírnej stanice. Demonštrácia prichádza len krátko po tom, čo na povrch vyplávali informácie o odchode Ruska z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Informáciu prináša Reuters.
Plán postaviť si vlastnú vesmírnu stanicu možno považovať za následok tvrdých sankcií od Západu, ktoré boli uvalené kvôli vojne na Ukrajine. Tú Rusko aj dnes, niekoľko mesiacov po jej začiatku, považuje za špeciálnu vojenskú operáciu. Hoci krajina prišla o mnohé kľúčové spolupráce, nevzdáva sa a snaží sa vybudovať vlastné alternatívy.
Jurij Borisov, čerstvo vymenovaný šéf agentúry Roskosmos, pred časom prehlásil, že Rusko opustí ISS do roku 2024. Vysoko postavený predstaviteľ NASA však nie dlho na to uviedol, že Rusko zatiaľ odchod z ISS nepotvrdilo, a tak sa očakáva, že na jeho palube pobudne do roku 2028. O dva roky na to má byť stanica stiahnutá z prevádzky.
Symbol dlhoročnej spolupráce
ISS sa na orbitu Zeme dopracovala ešte v roku 1998 a je kontinuálne obývaná od roku 2000. Stanica predstavuje kľúčové partnerstvo medzi Ruskom, USA, Kanadou, Japonskom a jedenástimi európskymi krajinami.
Tak či onak, demonštrácia ROSS (ako ruskú stanicu nazývajú médiá) naznačuje, že odchod Rusov z ISS je rozhodnutá záležitosť.
Prvá fáza prevádzky príde o pár rokov
Roskosmos v oficiálnom vyhlásení deklaroval, že stanica ROSS bude spustená v dvoch fázach. Najskôr budú do prevádzky uvedené prvé štyri moduly, neskôr sa pridajú zvyšné dva spolu so servisnou platformou. Vo výsledku má byť stanica schopná akomodovať štyroch astronautov aj s vybavením.
Prvá fáza môže podľa ruských médií nastať medzi rokmi 2025 a 2026, najneskôr však do roku 2030. Štart druhej fázy je predbežne naplánovaný na roky 2035 až 2036.
Dmitrij Rogozin, predošlý šéf agentúry Roskosmosu, prehlásil, že ruská vesmírna stanica by mohla v prípade potreby slúžiť aj na vojenské účely.