Ruská značka Bitblaze, ktorá sa špecializuje prevažne na servery, úložné systémy a pracovné stanice, demonštrovala svoj prvý notebook. Zariadenie debutuje ako Titan BM15 a poženie ho čipset vyvinutý priamo na ruskej pôde, a to Baikal-M1. Určené vraj bude predovšetkým pre vládne agentúry a technologických nadšencov, píše server Tom’s Hardware.
„Mám v rukách legendu: predprodukčný notebook Bitblaze Titan založený na procesore Baikal-M je pripravený,“ napísala Jana Bryš, obchodná riaditeľka spoločnosti Prombit, ktorá stojí za značkou Bitblaze, v príspevku na sieti VKontakte. „Veľmi slušná kvalita, tenká hliníková konštrukcia, nízka hmotnosť. Otestovala som niekoľko bežných softvérových aplikácií: kancelárske programy a YouTube. Funguje skvele, na batérii vydrží päť hodín. Pokračujeme v testovaní formou rôznych pracovných záťaží a pripravujeme sa na oficiálne vydanie.“
Pričinenie TSMC
Čipset Baikal-M1, ktorý inak možno označiť aj ako BE-M1000, je vyvinutý spoločnosťou Baikal Electronics. Bitblaze chce už v novembri uviesť notebook do veľkovýroby, avšak je otázne, či to bude vôbec možné. Výrobu procesoru má totižto mať na starosti gigant TSMC.
TSMC aktuálne neponúka pokročilé produkčné služby pre ruské spoločnosti, a teda je vysoko pravdepodobné, že si Baikal Electronics stihlo zadovážiť dostatočnú zásobu procesorov ešte pred uvalením sankcií, aby dokázalo uviesť na trh svoj Bitblaze Titan a prípadne aj iné produkty.
Okrem menovaného procesora sa má v interiéri notebooku zabývať 16 GB operačnej pamäte typu DDR4 (podporovaných má byť až 128 GB) a 256 až 512 GB interného SSD úložiska formátu M.2. V základnej výbave vraj nebude chýbať ani Wi-Fi či Bluetooth adaptér, štyri USB-A porty, jeden USB-C port, HDMI port či 3,5 mm výstup pre slúchadlá.
Veľkosť a váha hlínikového šasi zatiaľ nie sú známe. Koncom marca sa však mala hmotnosť notebooku pohybovať okolo 2,2 kilogramu.
Dizajn, ktorý dvíha obočie
Na snímkach, ktoré môžeme vidieť na VKontakte a oficiálnej stránke Bitblaze, notebook nevyzerá ktovieako moderne. Po vizuálnej stránke pripomína staršie a lacnejšie notebooky, a to prevšetkým kvôli hrubým rámom okolo displeja. Predprodukčné modely však často nereprezentujú finálny vzhľad, a teda môže komerčne dostupný produkt vyzerať úplne inak.
Výkon spred 7 rokov
Späť k procesoru – nenechajte sa zmiasť názvom. Hoci sa slovo „Titan“ v mnohých prípadoch spája s vysokým výkonom, pri tomto procesore je to naopak. Pozostáva z ôsmich jadier Arm Cortex-A57 s taktovacou frekvenciou 1,5 GHz a 8 MB vyrovnávacej pamäte L3. Úlohu grafického procesora zohráva Arm Mali-T628. Jadrá Cortex-A57 sa v prvom komerčne dostupnom zariadení objavili ešte v roku 2015. Čipset má byť založený na 28 nm výrobnom procese.
Štyri cifry bez DPH
A koľko si za takúto výbavu bude treba zaplatiť? V marci sa očakávalo, že hliníková verzia notebooku bude stať okolo 100 000 až 120 000 rubľov, čiže 1 600 až 1 900 eur bez DPH. Tieto sumy však zatiaľ nie sú oficiálne.