Hoci Google Play Store figuruje ako hlavný obchod s aplikáciami pre operačný systém Android, rozhodne nie je dokonalý. Nejedenkrát sa v jeho ponuke objavili desiatky pofidérnych aplikácií, ktoré infikujú zariadenia používateľov škodlivým malvérom. Žiaľ, nedávno sa objavili ďalšie.
Google svoj obchod s aplikáciami pravidelne prečisťuje, a to nielen od infikovaných aplikácií, ale aj vývojárov, ktorí na nich pracujú. Tí sa tak neustále snažia nájsť nové chodníčky, ako obísť nastavené bezpečnostné systémy a kradnúť od ľudí citlivé údaje, poprípade aj peniaze.
Po novom sa v obchode objavilo až 35 škodlivých aplikácií, ktoré majú dokopy viac ako 2 milióny stiahnutí. Okrem prihlasovacích údajov sú schopné od užívateľov kradnúť a platobné údaje, ale aj agresívne propagovať ďalší škodlivý softvér, píše Tom’s Guide. Zoznam týchto aplikácií nájdete nižšie.
- Walls light – Wallpapers Pack
- Big Emoji – Keyboard
- Grad Wallpapers – 3D Backdrops
- Engine Wallpapers – Live & 3D
- Stock Wallpapers – 4K & HD
- EffectMania – Photo Editor
- Art Filter – Deep Photoeffect
- Fast Emoji Keyboard
- Create Sticker for Whatsapp
- Math Solver – Camera Helper
- Photopix Effects – Art Filter
- Led Theme – Colorful Keyboard
- Keyboard – Fun Emoji, Sticker
- Smart Wifi
- My GPS Location
- Image Warp Camera
- Art Girls Wallpaper HD
- Cat Simulator
- Smart QR Creator
- Colorize Old Photo
- GPS Location Finder
- Girls Art Wallpaper
- Smart QR Scanner
- GPS Location Maps
- Volume Control
- Secret Horoscope
- Smart GPS Location
- Animated Sticker Master
- Personality Charging Show
- Sleep Sounds
- QR Creator
- Media Volume Slider
- Secret Astrology
- Colorize Photos
- Phi 4K Wallpaper – Anime HD
Dokážu sa veľmi dobre skrývať
Je tu však ešte jeden problém. Približne 30 z uvedených aplikácií totižto dokáže po stiahnutí a inštalácii meniť svoju ikonu a názov, kvôli čomu je ich odhalenie oveľa náročnejšie. Prezliecť sa vraj dokážu aj za Nastavenia, informuje Android Police. Okrem toho si vývojári dali tú námahu, aby sa nezobrazovali v zozname naposledy použitých aplikácií.
Jednoduchý, no zaručený spôsob ochrany
Pred stiahnutím akejkoľvej menej známej aplikácie vám odporúčame vždy skontrolovať jej popis. Ten môže obsahovať gramatické chyby či divné skladby viet, čo je jeden z najčastejších indikátorov podvodu. Druhým odporúčaným krokom je čítanie recenzií, predovšetkým tých negatívnych.