Talianskej astronautke Samanthe Cristoforettiovej, ktorá sa aktuálne nachádza na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), sa podarilo zachytiť pomerne unikátnu fotografiu Zeme. Vidno na nej časť stanice, oblačný vír a dokonca aj polárnu žiaru. Téme sa venuje server Digital Trends.
V priebehu posledných desaťročí sa k nám dopracovali viaceré dychberúce snímky vyobrazujúce našu domovskú planétu. Len máloktoré z nich ju však zachytávajú v kabáte mesačného svitu.
Samantha sa o fotografiu (nižšie) podelila so svojimi sledovateľmi na sieti Twitter. Zachytená bola z observatória Cupola, ktoré má až sedem okien a je súčasťou ISS. „V týchto jasných nociach okolo splnu Mesiaca môžete vidieť črty na povrchu planéty aj v noci,“ píše Samantha vo svojom príspevku, pričom dodáva, že fotografie zachytené z prostredia observatória sú „dole hlavou“.
Huub Eggen, vesmírny nadšenec, preto v rýchlosti obrázok otočil, aby zobrazoval Zem zo známejšieho uhla. Upravenú snímku možno nájsť hneď pod pôvodným tweetom.
Aktuálne ISS krúži okolo Zeme rýchlosťou 28 000 km/h, čo znamená, že jednu celú orbitu zvládne v priebehu 90 minút. Človek, ktorý by strávil celý jedeň deň v kupole, by sa tak stal svedkom až 16 východov a 16 západov slnka.