Opičie kiahne podľa všetkého nie sú hrozbou len pre ľudí, ale aj domestikované zvieratá. Dokazuje to čerstvá správa z Francúzska, podľa ktorej sa mal ochorením nakaziť taliansky chrtík patriaci mužskému homosexuálnemu páru.
Počet prípadov opičích kiahní aj naďalej pribúda. Ochorenie pochádzajúce zo západných a stredných regiónov Afriky sa začalo šíriť na jar tohto roku, pričom aktuálne sa rozmohlo už do viac ako 75 krajín po celom svete vrátane Slovenska. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v súvislosti s rapídnym rastom počtu nakazených minulý mesiac vyhlásila núdzový stav.
Podľa dávnejších stanovísk britskej Agentúry pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) sa opičie kiahne na človeka preniesli z hlodavcov, a to formou blízkeho kontaktu s ich telesnými tekutinami, ako sú sliny alebo hnis z lézií.
Opičie kiahne a zvieratá teda majú silnú spojitosť. Nikto však nepredpokladal, že prenos ochorenia môže fungovať aj opačne, teda z človeka na zviera.
Prenos z človeka na zviera
Žiaľ, fungovať to môže aj tak. V úvode spomenutý taliansky chrtík sa mal kiahňami nakaziť od svojich majiteľov. Obaja muži uviedli, že ochorenie im bolo diagnostikované po tom, čo mali pohlavný styk s inými partnermi, píše denník Pravda. Má ísť o vôbec prvý prípad, kedy sa opičie kiahne prejavili u domestikovaného zvieraťa.
Odborníci z amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) odporúčajú, aby bolo nakazené zviera izolované od ostatných zvierat a ľudí, a to po dobu 21 dní od posledného kontaktu.
Smutný prípad z Francúzska slúži ako jeden z viacerých dôkazov, že šírenie opičích kiahní je frekventovanejšie medzi homosexuálne a bisexuálne orientovanými mužmi. Táto hypotéza vznikla už pri výskyte prvých prípadov.