Nemecko začiatkom tohto roka oznámilo vypnutie 3 z celkovo 6 svojich jadrových elektrární s tým, že posledné budú vyradené do začiatku 2023. Prišla však vojna na Ukrajine a s ňou spätá energetická kríza, ktorá vyvolala mnoho otázok a hypotéz ohľadom toho, či nebude Nemecko musieť tento plán posunúť.
So začiatkom vojny prišli masívne sankcie na adresu Ruska, z ktorých mnohé pochádzajú od Európskej únie vrátane Nemecka. Rusko však má v rukách jednu silnú strategickú zbraň. Je ním plyn, ktorý mnohé európske krajiny odoberajú v nemalých množstvách.
Uvalenie sankcií sa stretlo s rozhodnutím Ruska utiahnuť kohútik, a tým pádom obmedziť dodávky plynu do Európy. Krajiny tak museli rýchlo konať a hľadať kompenzáciu. V nejednom prípade sa hovorilo o znovuotvorení uhoľných elektrární. Ekológia jednoducho musela ustúpiť.
Netrvalo dlho a objavili sa špekulácie, že Nemecko môže odložiť vypnutie svojich posledných 3 jadrových elektrární. „Reaktory sú zabezpečené do 31. decembra a zrejme ostanú zabezpečené aj po 31. decembri,“ povedal pred niekoľkými dňami jeden nemenovaný nemecký úradník.
Zanedbateľná úspora
Teraz však Robert Habeck, nemecký minister hospodárstva, túto alternatívu vylučuje, informuje agentúra Reuters. Tvrdí, že udržanie elektrární v prevádzke by prinieslo len 2 % úsporu plynu, čo je príliš málo na to, aby sa o tejto záležitosti čo i len debatovalo. „Bolo by to zlé rozhodnutie vzhľadom k tomu, ako málo by sme ušetrili,“ povedal Habeck.
Ambícia ukončiť prevádzku všetkých jadrových elektrární v krajine vznikla krátko po jadrovej katastrofe vo Fukušime. Angela Merkelová ešte v roku 2011 iniciovala prijatie zákona o zastavení využívania jadrovej energie do konca tohto roka. Väčšina bola za.
Postoje politikov sa však s príchodom vojny zmenili. Mnohí z nich sa obávajú energetickej krízy, respektíve nedostatku prostriedkov na vykurovanie počas zimy. Ani trojkoalícia nie je v tomto ohľade jednotná.
Aspoň dočasne
Svoj postoj má aj nemecký minister financií, Christian Lindner. Tvrdí, že by bolo lepšie predĺžiť životnosť jadrových elektrární na obmedzený čas, ako opätovne uviesť do prevádzky uhoľné elektrárne. „Nemali by sme byť príliš vyberaví, ale vyhradiť si všetky možnosti,“ povedal Lindner.
Nezávisle od tejto diskusie Habeck mierne ustúpil so slovami, že je otvorený možnosti predĺženia prevádzky jednej elekrárne v Bavorsku. Trvá však na záťažovom teste, ktorý ukáže, či je jej otvorenie nevyhnutné na zabezpečenie stability dodávok elektriny počas zimy.
Podľa nemeckého kancelára Olafa Scholza majú byť výsledky záťažového testu známe koncom tohto alebo začiatkom budúceho mesiaca. Finálne rozhodnutie sa prijme až potom.