Nemecko malo koncom tohto roka vyradiť z prevádzky svoje posledné tri jadrové elektrárne. Situácia, ktorá vznikla za posledných niekoľko mesiacov, však cestu za dosiahnutím tejto ambície značne skomplikovala. Krajina preto údajne rozhodla o odložení odstávky trojice elektrární, zatiaľ, zdá sa, na neurčito. Informáciu priniesol portál MarketWatch.
Nemecko ešte koncom minulého roka vyplo 3 z celkovo 6 zostávajúcich jadrových elektrární, pričom avizovalo, že zvyšné budú odstavené do konca roka 2022. „Vďaka vyradeniu jadrových elektrární je naša krajina bezpečnejšia a pomáha predchádzať vzniku radioaktívneho odpadu,“ uviedla v tom čase ministerka životného prostredia Steffi Lemkeová.
Toto rozhodnutie sa stretlo s obrovskou vlnou zmiešaných reakcií. Okrem chválenia si vyslúžilo aj ostrú kritiku, a to predovšetkým kvôli tomu, že odstávka jadrových elektrární znamenala zvýšenie závislosti na energii získavanej z uhlia, ktorá má od ekologickosti veľmi ďaleko.
Zelená energetika sa však napokon ukázala byť najmenším problémom. Vo februári totiž Rusko napadlo Ukrajinu, čím sa začal obrovský vojnový konflikt, ktorý stále neutícha.
Ruský plyn ako strategická zbraň
Rusko sa kvôli svojej agresii stalo terčom mnohých nemilosrdných sankcií. Jeho odpoveďou bolo obmedzenie dodávok ropy a plynu, vzácnych surovín, ktoré vo veľkom odoberajú mnohé európske krajiny.
Menšie dodávky plynu vyvolali u mnohých, predovšetkým práve u Nemecka, obavy z energetickej krízy. Tá môže okrem prudkého rastu cien zahŕňať aj prechod na distribúciu energií na báze prídelov.
Situácia s plynom je zlá už teraz, avšak v zime môže byť ešte horšia. V tomto období totiž spotreba plynu výrazne rastie.
Ekologickosť musí uhnúť
Keďže Nemecko patrí medzi najväčších odberateľov ruského plynu, je zrejmé, že obmedzenie dodávok pre krajinu predstavuje veľkú hrozbu. Jedným zo spôsobov, akými sa môže so situáciou vysporiadať a minimalizovať hrozbu na minimum, je dočasne odložiť ambíciu zelenej energetiky na vedľajšiu koľaj a sústrediť sa na to, aby mali ľudia počas zimy čím vykurovať.
Rozhodnutie Nemecka o zachovaní posledných troch jadrových elektrární vraj už padlo, ešte si však musí prejsť oficiálnym schválením zo strany vlády. „Reaktory sú zabezpečené do 31. decembra a zrejme zostanú zabezpečené aj po 31. decembri,“ povedal nemenovaný nemecký úradník.