Referenčná cena elektrickej energie v Európe sa v pondelok zvýšila o ďalších 25 %, čím prekročila hrozivú hranicu 700 eur za megawatthodinu. V porovnaní sezónneho priemeru za posledných päť rokov tak ide o 14-násobne vyššiu hodnotu.
Rapídne zvýšenie ceny spôsobili nové obavy o dodávky plynu cez plynovod Nord Stream z Ruska, ktorý sa 31. augusta zastaví na 3 dni z dôvodu údržby. Panujú obavy, že po zastavení už k opätovnému spusteniu nedôjde. Čo sa dodávok plynu cez Nord Stream týka, Európa je už niekoľko týždňov v napätí.
Európske orgány už niekoľkokrát upozornili na možnosť úplného zastavenia ruských dodávok, čím má Kremeľ reagovať na prudké sankcie západu voči Rusku v dôsledku vojny na Ukrajine. Ak by k zastaveniu naozaj došlo, výrazne by to ohrozilo plány mnohých štátov uskladniť dostatok plynu na zimu a spôsobilo by to tak obrovský tlak na hlavné ekonomiky, zatiaľ čo domácnostiam a priemyslu by hrozili nezvládnuteľné účty.
Európske krajiny sa pripravujú na ťažkú zimu
„Katastrofa už nastala,“ povedal Thierry Bros, profesor medzinárodnej energetiky na Sciences Po v Paríži. „Myslím si, že hlavnou otázkou je, kedy sa lídri EÚ prebudia,“ cituje profesora server Business TImes.
Nemecko už dávnejšie varovalo, že Moskva by mohla ďalej znížiť dodávky plynu a zopakovalo výzvu na šetrenie energiou. „Máme pred sebou veľmi kritickú zimu,“ povedal nemecký minister hospodárstva Robert Habeck počas návštevy Kanady. „Musíme očakávať, že Putin bude plyn ďalej znižovať,“ dodal.
Gazprom v piatok uviedol, že sú potrebné práce na jedinej funkčnej turbíne, ktorá môže čerpať plyn do plynovodu Nord Stream. Plynovod už niekoľko týždňov funguje len na 20 % kapacity, čo mnohých európskych politikov priviedlo k záveru, že obmedzenie funkčnosti je politicky motivované.