Vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST) má za sebou strastiplnú cestu. Po problémoch, ktoré ho postihli ešte na Zemi sa však úspešne dostal na určené miesto. Má za sebou rozvinutie všetkých zrkadiel, ich kalibráciu a dokonca aj prvé dychberúce zábery, ktoré jasne ukazujú, o koľko výkonnejší je než doterajší kráľ vesmíru – Hubble.
Keďže teleskop je o toľko výkonnejší než Hubble, inžinieri ho museli vybaviť výrazne lepším úložiskom. Zatiaľ čo Hubble dokáže uložiť 1.5 GB dát, ktoré okamžite posiela priľahlým satelitom, JWST má 45-násobne väčšiu kapacitu. Problémom však je, že satelit vesmír sníma senzormi s oveľa vyšším rozlíšením.
Po jednom dni má plno
Webb má len 68 GB SSD disk, čo len tak tak stačí na 1 deň fotenia vesmíru. Za jeden deň totiž na svoj disk dokáže zapísať 57 GB dát. Na trhu sú dnes SSD disky, ktorých kapacita sa už nepočíta na gigabajty, ale často na terabajty. Prečo teda NASA zvolila tak malý disk? Odpoveď sa skrýva v prostredí, v ktorom Webb operuje, priblížil server IEEE Spectrum.
Inžinieri totiž museli disk, ktorý sa nachádza na palube Webba testovať dovtedy, kým boli presvedčení, že pamäťové čipy vydržia nehostinné podmienky hlbokého vesmíru. Na rozdiel od Hubbla je Webb umiestnený oveľa ďalej od Zeme v Lagrangeovom bode L2 medzi Zemou a Slnkom. NASA a ESA pritom neplánujú žiadne servisné misie, počas ktorým by astronauti mohli starý SSD disk vymeniť za nový.
Odolnosť preto bola a aj ostáva absolútnou prioritou. Aj napriek tomu vedci očakávajú, že za 10 rokov vo vesmíre príde Webb o niekoľko gigabajtov kapacity. Očakáva sa, že v roku 2031 bude pracovať len so 60 GB. To ale bude stačiť na nepretržitú prevádzku v takom rozsahu, v akom pracuje aj dnes. Len pre porovnanie, Hubble denne generuje „len“ 2 GB dát.
Pomáhajú mu družice
Ak bude všetko fungovať ako má, Webb si u seba dáta nenechá dlho. Súčasťou misie je aj sústava vesmírnych sond Deep Space Network, ktoré pomáhajú misiám ako Webb pomáhať udržiavať kontakt so Zemou. Jeho maximálna rýchlosť prenosu dát dosahuje 28 megabitov za sekundu (3.5 MB/s). Teleskop tiež využíva dva kanály s nižšou frekvenciou.
Prvým je kanál s frekvenciou 2.09 GHz s rýchlosťou prenosu 16 kb/s pre prijímanie technických údajov a príkazov pre ďalšie pozorovania. Druhým je kanál s frekvenciou 2.27 GHz schopný dosiahnuť prenosovej rýchlosti 40 kb/s. Ten teleskop používa pre odosielanie dát o stave zdravia a podobne.
Misia JWST začala len koncom roku 2021, preto sa malý SSD disk len teraz začína používať. Jeho odolnosť však bude kľúčová. Vďaka šikovným manévrom NASA, ktoré teleskopu ušetrili cenné palivo, sa predpokladá, že jeho čas vo vesmíre sa predĺži z pôvodných 10 rokov až na 20 rokov.