Predovšetkým v období posledných rokov sa stále častejšie stretávame s pojmami ako vegetarián či vegán. Ide o životné štýly týkajúce sa stravovania, ktoré vylučujú konzumáciu mäsa, v prípade vegánstva aj akýchkoľvek iných potravín živočíšneho pôvodu. Mnohí ich označujú za zdravé, avšak nový experiment naznačuje, že tomu tak úplne nie je. Informáciu priniesol server Interesting Engineering.
Vedci z Ohio State University zistili, že ľudské telo nedokáže bielkoviny rastlinného pôvodu vstrebať tak efektívne ako bielkoviny získavané z mäsa. Štúdia, bola publikovaná v Journal of Agricultural and Food Chemistry.
Hoci je pravda, že bielkoviny živočíšneho pôvodu sú bohaté na aminokyseliny, dôležité živiny je možné získať aj z potravín rastlinného pôvodu. Problémom je, že ide o dva rôzne typy bielkovín, ku ktorým ľudské telo nepristupuje rovnako.
2-percentný rozdiel
Vedci umiestnili ľudské črevné bunky na tzv. lešenia, ktoré rozdeľovali pokusné misky do dvoch oddelených komôr. Zatiaľ čo jedna skupina buniek dostala potravu živočíšneho pôvodu, druhá mala prístup len k rastlinnej strave.
Po niekoľkých hodinách vedci spozorovali, že črevné bunky, ktoré prijímali živiny z rastlinnej potravy, absorbovali približne o 2 % menej bielkovín ako bunky, ktoré prijímali živiny z kuracích pŕs. „Táto práca otvára dvere k výživovým hodnotám alternatívnych druhov mäsa na rastlinnej báze,“ hovoria Da Chen a Osvaldo Campanella, vedúci štúdie.
Hoci sa toto percento niektorým môže zdať ako zanedbateľné, vedci výsledok pokladajú za dôležité zistenie.
Rovnováha je kľúčová
Tím údajne neanalyzoval, či by dlhodobo slabšia absorpcia bielkovín mohla viesť k závažnejšiemu ovplyneniu zdravotného stavu. „Potraviny rastlinného pôvodu by mali byť starostlivo navrhnuté tak, aby mali podobné alebo lepšie nutričné hodnoty ako potraviny živočíšneho pôvodu,“ povedal David Julian McClements z University of Massachusetts Amherst pre magazín New Scientist.