Samsung si pripisuje ďalšie dôležité prvenstvo. Podarilo sa mu predbehnúť svojho rivala TSMC a ako prvý prináša čipsety založené na špičkovom 3 nm výrobnom procese. Téme sa venuje server PhoneArena.
Samsung je jednou z popredných firiem, ktorá aj po celých desaťročiach udržiava pri živote tzv. Moorov zákon. O čo ide? Gordon Moore, spoluzakladateľ spoločností Fairchild Semiconductor a Intel, ešte v roku 1965 predpovedal, že počet tranzistorov v integrovaných obvodoch sa bude každým rokom zdvojnásobovať. Neskôr, v priebehu 70. rokov, túto predikciu poupravil a povedal, že počet tranzistorov sa bude zdvojnásobovať každé dva roky.
A zdá sa, že sa nemýlil. Napríklad Samsung ešte v roku 2016 začal expedovať čipsety založené na 10 nm výrobnom procese. Len o dva roky na to spustil výrobu 7 nm čipov a o tri roky na to zase výrobu 5 nm čipov. A teraz, v roku 2022, je Samsung vôbec prvou spoločnosťou, ktorá prináša procesory založené na 3 nm výrobnom procese. Predbehol tak svojho najväčšieho konkurenta v tejto oblasti, taiwanské TSMC.
Výrobný proces je kľúčovým faktorom pri výrobe čipov. Všeobecne platí, že čím je výrobný proces nižší, tým je počet tranzistorov vyšší. A čím je počet tranzistorov vyšší, tým je daný čip výkonnejší a efektívnejší.
Takmer o štvrtinu vyšší výkon
Tranzistory, ktoré Samsung umiestnil do svojich 3 nm čipov, používajú technológiu gate-all-around (GAA). Táto technológia umožňuje lepšie kontrolovať tok prúdu, čo vedie k väčšej úspornosti. Pre porovnanie, TSMC chce pri svojich 3 nm procesoroch použiť technológiu FinFET. Na GAA plánuje presedlať až pri 2 nm čipoch, ktoré začne expedovať v roku 2025 alebo 2026.
3 nm výrobný proces môže byť použitý napríklad pri nadchádzajúcom Exynos 2300 či Snapdragon 8 Gen 2. Očakáva sa, že v porovnaní s 5 nm výrobným procesom ponúkne o 23 % viac výkonu a o až 45 % lepšiu energetickú efektivitu. Po dodatočných vylepšeniach by sa tieto rozdiely mohli navýšiť na 30 % a 50 %.