Len nedávno vyplávala na povrch informácia, že sa Rusko plánuje po roku 2024 stiahnuť z paluby Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), čím by pretrhlo jedno z posledných partnerstiev so Západom. Ruská vesmírna agentúra Roskosmos krátko na to zverejnila video zachytávajúce modul patriaci prvej ruskej orbitálnej stanici, ktorá je aktuálne vo výstavbe.
Teraz sa však zdá, že Rusko na ISS pobudne o čosi dlhšie. Moskva vraj na nej chce svojich astronautov ponechať dovtedy, kým nebude ruská orbitálna stanica plne dokončená a sprevádzkovaná. Pre Reuters túto informáciu poskytol vysoko postavený predstaviteľ NASA.
Jurij Borisov, novovymenovaný šéf Roskosmosu, prišiel ešte v utorok s prehlásením, že Rusko opustí ISS po roku 2024. Pochopiteľne, NASA ostala prekvapená. Neskôr toho dňa však podľa Kathy Luedersovej, šéfky vesmírnych operácií americkej agentúry, Rusko oznámilo, že Roskosmos si želá partnerstvo udržať, nakoľko jeho vesmírna stanica ROSS je ešte ďaleko od dokončenia.
„Na žiadnej pracovnej úrovni sme nedostali žiadne náznaky, že by sa niečo zmenilo,“ povedala Luedersová, pričom dodala, že vzťahy medzi NASA a Roskosmosom ostávajú nezmenené.
Symbol kooperácie
ISS, ktorá obieha Zem vo výške približne 400 km od povrchu, predstavuje dekády „vesmírneho“ partnerstva pod vedením USA a Ruska. Okrem týchto dvoch veľmocí sa na spolupráci podieľa aj Kanada, Japonsko a 11 krajín Európy.
Začiatok vojny na Ukrajine však vyvolal vzájomné napätie, a to predovšetkým kvôli sankciám, ktoré na Rusko uvalila EÚ a Bidenova adminstratíva.
Nová dohoda na obzore
Formálna dohoda o predĺžení účasti Ruska na palube vesmírnej stanice zatiaľ nebola dosiahnutá. Európska vesmírna agentúra (ESA), NASA a Roskosmos o nej plánuje diskutovať na piatkovom zasadnutí rady, ktorá dohliada na správu ISS.
Ak sa agentúram podarí dohodnúť, možno očakávať, že Rusko na palube ISS zotrvá minimálne do roku 2028, kedy sa má na orbitu Zeme vzniesť ruská stanica ROSS. „Musíme brať do úvahy, že ak na niekoľko rokov zastavíme pilotované lety, potom bude veľmi ťažké obnoviť to, čo sa doposiaľ dosiahlo,“ povedal Vladimir Solovjov, riaditeľ pre lety ruského segmentu ISS.