Invázia Ruskej federácie na Ukrajinu spustila lavínu sankcií, medzi ktoré patria aj technologické spoločnosti. Tie firmám diktujú, aby do Ruska neexportovali moderné čipy. Ako poznamenala americká ministerka obchodu Giny Raimondo, Rusi mali doteraz prísť až o šialených 90 % dodávok polovodičov, informovala agentúra Reuters.
Rusi sa síce snažia stať sebestačnými aj na poli s polovodičmi, no zatiaľ k tomu majú veľmi ďaleko. Technologická úroveň fabrík na čipy sa aktuálne nedá porovnať so svetovými špičkami v Taiwane a v Spojených štátoch amerických.
Problém, ktorému Rusi čelia je vážny. Keď sa minú posledné čipy, fabriky nebudú schopné pokračovať vo výrobe spotrebnej elektroniky, vozidiel, vojenskej techniky a mnohého ďalšieho. Nie je sa teda čo čudovať, že ruskí vojaci z Ukrajiny vo veľkom zvážali práčky, chladničky a ďalšie spotrebiče, z ktorých následne chirurgicky odstraňovali tak vzácne kremíkové zázraky.
Čína sa Rusku otočila chrbtom
Čo je pre federáciu ešte horšie je fakt, že pomocnú ruku im nepodá ani Čína. Raimondo na výročnej konferencii ministerstva obchodu podotkla, že čínska spoločnosť Semiconductor Manufaturing International Corporation (skrátene SMIC), ako aj ďalšie firmy vyrábajúce polovodiče nemajú na výber. Ak by sa snažili zapliesť do zákazky pre Rusko, Spojené štáty americké by ich veľmi rázne zastavili.
Ako presne by to Spojené štáty americké spravili momentálne nie je úplne jasné, no z príbehu Huawei už vieme, že sankcie dokážu byť veľmi efektívne. Prakticky všetci výrobcovia čipov sú priamo či nepriamo závislí od technológií USA, bez ktorých by ich nevedeli vyrábať. Ak by čínske firmy porušili nariadenia USA, veľmi rýchlo by mohli prísť o to, čo ich živí.