Hoci robotika napreduje skutočne raketovým tempom, tu a tam sa objavia prípady, ktoré nás utvrdzujú v tom, že k dokonalosti majú stále ďaleko. Jedným takým prípadom je aj nedávny incident z Ruska, kde robot počas hry šachu zlomil prst len 7-ročnému dieťaťu. Téme sa venuje server The Verge.
Nehoda sa udiala minulý týždeň na turnaji Moscow Chess Open, kde mal robot za úlohu súperiť so súťažiacimi. Konkrétne išlo o robotické rameno prispôsobené na pohyb figúrok po troch šachovniciach súčasne.
Vyjadrenie Sergeja Lazareva, prezidenta Moskovskej šachovej federácie, na prvý pohľad naznačuje, že na vine bola detská nedočkavosť. Dieťa vraj nedalo robotovi dostatočné množstvo času na ťah, čo sa v zlomku sekundy premietlo do nešťastia. „Dieťa urobilo ťah, po čom treba dať robotovi čas na odpoveď. Chlapec sa však ponáhľal a vtedy ho robot zachytil,“ hovorí Lazarev, pričom dodáva, že robot bol prenajatý na dobu turnaja.
Na vine nie sú roboty, ale ich konštruktéri
Roboty vo väčšine priemyselných odvetví pracujú podľa prísne riadeného rozvrhu. Pohybujú sa len po predurčených trasách a len v daných časoch. Často pritom nie sú vybavené akýmikoľvek senzormi, vďaka ktorým by dokázali rozpoznať človeka a reagovať naň. Jednoducho povedané – ak sa pohybujete po ich trase, nemajú to ako zistiť.
Podobne tomu zrejme bolo aj v prípade robotickej ruky na Moscow Chess Open. Očividne bola navrhnutá len na identifikáciu a pohyb šachových figúrok. Nemala teda ako vedieť, že sa na šachovnici nachádza detská ruka. Jeho úlohou bolo zahrať ťah, nič viac, nič menej.
„Existujú určité bezpečnostné pravidlá a dieťa ich zrejme porušilo. Keď urobilo svoj ťah, neuvedomilo si, že musí najprv počkať,“ povedal Sergej Smagin, viceprezident Ruskej šachovej federácie, pre spravodajský kanál Baza na Telegrame.
Keď sa však na vec pozrieme z väčšej diaľky, zistíme, že na vine boli skôr konštruktéri, ktorí porušili bezpečnostné pravidlá tým, že na turnaj vôbec poskytli stroj, ktorý môže neúmyselne ublížiť človeku. Nehode mohlo predísť niečo tak jednoduché, ako napríklad kamera nad hracou plochou, na základe ktorej by robot reagoval.
Situácia však našťastie vyústila do „šťastného“ konca. Dieťa bolo schopné hrať hneď na druhý deň, hoci v sadre. „Prevádzkovatelia robota sa zrejme budú musieť zamyslieť nad posilnením ochrany, aby sa takáto situácia nezopakovala,“ povedal Lazarev.