Mnohí, ktorí si skladali počítač alebo vlastný server s úložiskom (NAS), už často nesiahli po klasických pevných diskoch (HDD), ale skôr po oveľa rýchlejších SSD. Tie majú svoje výhody, no zároveň aj nevýhody. Medzi tie najhlavnejšie určite patrí životnosť. Tú si síce bežný užívateľ nestihne všimnúť, pri intenzívnejšom používaní sa môže prejaviť.
Vyplýva to zo zistení jedného z čitateľov servera Hacker News, ktorý prišiel o všetky svoje dáta. Tie mal uložené na SSD diskoch SanDisk Optimus Lightning II. Tie sa rozhodli, že prestanú fungovať v rovnaký moment. Službu vypovedali v presne rovnaký moment, približne po štyri a pol roku. Nezachránilo ho teda ani to, že ich mal zapojené v RAID1 systéme, ktorý mal dáta chrániť pred zlyhaním jedného z nich.
Aby toho nebolo málo, rovnaké zážitky začali zdieľať aj ďalší čitatelia. SSD disky sa mali do kremíkového neba odobrať po 4 rokoch, 206 dňoch a 16 hodinách, teda presne po 40 000 hodinách služby.
Vadný firmvér
Zlyhanie pritom nemalo byť spôsobené počtom zápisov do buniek disku, pretože na rôzne disky sa zapisoval rôzny objem dát. Vyšetrovanie odhalilo, že SanDisk na svoje disky nahral firmvér s fatálnou chybou, ktorá vyradila mnoho serverov od spoločností ako Dell, HP, EMC, Cisco a dosť pravdepodobne aj od ďalších.
Na opravnú aktualizáciu síce veľké firmy upozornili, no mnohí si toto varovanie nevšimli a disky nechali bežať na pôvodnej verzii firmvéru. 9 rôznych modelov diskov SanDisk tak v mnohých prípadoch stále trpí vážnou chybou, ktorá užívateľov môže pripraviť o cenné dáta.