NASA včera ukázala prvú sériu fotografií zachytenú vesmírnym teleskopom Jamesa Webba. Impozantné zábery vyobrazovali niekoľko úchvatných celestiálnych objektov vzdialených tisícky svetelných rokov. Aby však niečo také bolo vôbec možné, vedci museli absolvovať dlhých 25 rokov vývoja a investovať až 10 miliárd dolárov.
Vesmírny teleskop Jamesa Webba, skrátene označovaný ako JWST, má byť priamym nástupcom legendárneho Hubblovho ďalekohľadu. Výstupy, ktoré JWST poslal na Zem, sú tak najčastejšie porovnávané práve s fotografiami z Hubble.
Hubble sa na orbitu Zeme dopracoval ešte v roku 1990 a až doposiaľ slúžil ako hlavný nástroj na objavovanie ďalekého tajomna vesmíru. Teraz, o 32 rokov neskôr, ho nahrádza JWST.
Pod týmto odsekom nájdete porovnanie fotografií vytvorených Hubblom a JWST. Stálo tých 25 rokov prípravy a 10 miliárd dolárov za to? Presvedčte sa sami.
Na tejto fotografii môžeme vidieť SMACS 0723. Výstup z JWST je v porovnaní s Hubble oveľa jasnejší a detailnejší. Vďaka dlhej expozícii dokázal zachytiť svetlo aj zo vzdialenejších objektov.
Podobne tomu je aj pri snímke hmloviny NGC 3372 – JWST zachytil oveľa viac detailov, respektíve hviezd, ktoré sa doposiaľ schovávali za hustým plynom.
V prípade Osmičkovej hmloviny (NGC 3132) je rozdiel ešte výraznejší. Zatiaľ čo Hubble uprostred hmloviny zachytil len jednu hviezdu, JWST jasne ukazuje, že vo vnútri plynového oblaku sa nachádza minimálne ešte jedna.
Napokon tu máme porovnanie Stephanovho kvinentu, súboru hneď piatich galaxií. Opäť možno vidieť citeľný rozdiel v detailoch a jase, ktorý nám odhaľuje hŕstku doposiaľ neznámych galaxií v pozadí.