Opičie kiahne prišli na Slovensko. Chorobou, ktorá sa po Európe začala vo väčšej miere šíriť v máji, sa mal nakaziť pacient vo veku od 20 do 59 rokov. Podrobnejšie informácie, ako napríklad meno či pohlavie osoby, ostali kvôli ochrane osobných údajov v utajení, informuje portál Aktuality.sk.
Infikovaná osoba po zbadaní príznakov nákazy opičími kiahňami promptne podstúpila všetky odporúčané kroky, aby minimalizovala riziko ďalšieho šírenia. „Osoba pri podozrení z ochorenia postupovala korektne a v súlade s odporúčaniami – prejavy infekcie nepodcenila a iniciatívne vyhľadala lekára, ktorý vzhľadom na klinické príznaky stanovil ďalšie vyšetrenia,“ uviedla Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ).
Informované boli aj blízke kontakty infikovanej osoby. „Osoby sú použené o monitorovaní ich zdravotného stavu a nutnosti izolácie v prípade objavenia sa klinických príznakov ochorenia,“ doplnila Račková.
Príznakov je niekoľko
Nákaza opičími kiahňami sa prejavuje niekoľkými symptómami. Bežná je horúčka, bolesť celého tela, zväčšené lymfatické uzliny či bolestivé pľuzgiere, ktoré sa môžu vyskytovať na tvári a končatinách.
Prenos medzi ľuďmi si vyžaduje blízky kontakt s telesnými tekutinami infikovanej osoby, ako sú sliny z kašľa či hnis z lézií. Z tohto dôvodu nie je šírenie ochorenia také rapídne, ako je tomu napríklad pri koronavíruse.
Pandémia opičích kiahní vraj nehrozí. Hromadné očkovanie obyvateľstva je tak nateraz skôr nepravdepodobné.
Slovensko je pripravené
Slovensko sa na príchod opičích kiahní pripravovalo už dlhšie. Pracovníci Virologického ústavu Biomedicínskeho centra (BMC) SAV sa vďaka členstvu v Emerging Viral Diseases-Expert Laboratory Network (EVD-LabNet) podarilo získať tri rôzne protokoly pre detekciu koronavírusu pomocou PCR. Inými slovami, Slovensko má k dispozícii hneď tri PCR testy na opičie kiahne.
„Máme k dispozícii tri nezávislé PCR testy, ktorými vieme infekciu Monkeypox vírusom potvrdiť. Ich zavedenie nás stálo nemálo najmä logistické úsilia. Sme teda pripravení, ak by naša expertíza bola potrebná. V každom prípade budeme radi, ak ich nebudeme musieť využiť a šírenie vírusu v Európe sa rýchlo zastaví,“ povedal RNDr. Boris Klempa, SrXc. z Virologického ústavu BMC SAV.
Žiaľ, vyzerá to, že niektoré z testov v budúcnosti predsa len budeme potrebovať.