Odborníci z britskej spoločnosti DeepMind prichádzajú s pomerne unikátnym výtvorom. Podarilo sa im vytvoriť umelú inteligenciu, ktorej schopnosti možno v určitom ohľade prirovnať k dieťaťu vo veľmi ranom veku.
Na trénovanie umelej inteligencie, ktorá dostala názov PLATO (Physics Learning through Auto-encoding and Tracking Objects) tím odborníkov použil videá. AI sa z nich dokázala naučiť intuícii, odhadu aj prekvapeniu. Téme sa venuje server Nedd.cz.
Intuícia v tomto prípade označuje ponímanie jednoduchej fyziky. Pod týmto pojmom si možno predstaviť napríklad otázku: „Čo sa stane, ak posunieme pohár s vodou za hranicu stolu?“ Malé deti sa intuitívnej fyzike učia v priebehu prvých mesiacov života, a to buď sledovaním alebo známou metódou pokus-omyl.
5 fyzikálnych konceptov
Umelá inteligencia vo videách rozoberala až päť fyzikálnych konceptov. Jedným z nich bola pevnosť objektov, a teda že objekty za bežných okolností neprechádzajú cez seba. Ďalším bola stálosť objektov – AI predpokladá, že objekt neprestane existovať v momente, keď sa dostane mimo zorného poľa. Pri sledovaní videí, ako je napríklad loptička kotúľajúca sa po rampe, dokonca dokázala vyjadriť niečo ako pocit prekvapenia.
PLATO vykázala prekvapujúcu flexibilitu. Na rozvinutie svojej intuitívnej fyziky pritom vedcom postačil súbor príkladov o dĺžke 28 hodín. Na konci procesu dokázala predpokladať, ako sa jednotlivé objekty pohybujú a ako interagujú so svojím okolím. Výsledky boli publikované v štúdii na stránke Nature.
Schopnosti budú pribúdať
Experiment sa nateraz nachádza len v počiatočnom štádiu. Umelá inteligencia sa bude aj naďalej zdokonalovať a rozvíjať svoje schopnosti. Zatiaľ nemožno povedať, že by sa jej kapacity úplne rovnali batoľaťu, no zároveň k tomu nemá priveľmi ďaleko.
„Tento výskum definuje nové hranice toho, akú úlohu môže zohrávať vnímanie v systémoch umelého učenia. A taktiež ukazuje, ako môžu štúdie na deťoch prispievať k vývoju lepších systémov umelej inteligencie, ktoré napodobňujú ľudskú myseľ,“ píše Susan Hesposová z Northwestern University v štáte Illinois, USA, ktorá sa špecializuje na detskú psychológiu, v magazíne The Conversation.