Vesmírna agentúra NASA financuje projekt, ktorého ambíciou je použiť Slnko ako ďalekohľad na nahliadnutie do vzdialeného vesmíru s cieľom nájsť prítomnosť mimozemského života. Vedie ho Slava Turyshev z Laboratória prúdového pohonu NASA, píše Futurism.
Turyshev ešte v roku 2020 získal dotáciu vo výške 2 milióny amerických dolárov od Inštitútu pre pokročilé koncepcie, ktorý v minulosti podporil viacero takýchto nekonvenčných projektov.
Na prieskume realizovateľnosti tejto myšlienky sa Turyshev spojil s kalifornskou neziskovkou Aerospace Corporation, ktorá čerpá financie z federálnych zdrojov. Navrhujú použitie niekoľkých malých satelitov, ktoré by sa zostavili v bode slnečnej gravitačnej šošovky (SGL). Táto cesta však môže trvať až 25 rokov.
SGL označuje lokáciu, v ktorej by zostava satelitov, Slnko a cieľový objekt (exoplanéta) tvorili dokonalú priamku. Gravitačné pole Slnka by zväčšilo svetlo z prechádzajúcej exoplanéty, čo by satelitom umožnilo lepšie nahliadnuť do jej útrob.
Tento bod sa nachádza vo veľkej vzdialenosti. Pre lepšiu predstavu, ide o niekoľkonásobok celkovej vzdialenosti, ktorú prekonala sonda Voyager 1 počas svojej 44-ročnej púte.
Beh na dlhú trať
Satelitom má na cestu poslúžiť solárna plachta, ktorú vedci v týchto okamihoch začínajú testovať. Tá využíva malé množstvo tlaku žiarenia na postupné zvyšovanie rýchlosti.
Ak by sa vedcom skutočne podarilo takýto projekt realizovať, ľudstvo by disponovalo prostriedkom na skúmanie iných slnečných sústav bez toho, aby museli opustiť povrch Zeme. Takéto úsilie si však vyžaduje veľké množstvo času a peňazí.
„Je to náš jediný prostriedok, ako sa v dohľadnej budúcnosti dozvedieť podrobnosti o exosolárnych sesterských planétach, ako je náš svet,“ hovorí tím pod vedením Slava Turysheva.