Na Slovensku sa objavilo ďalšie tropické ochorenie, ktoré môže spôsobovať vážne zdravotné problémy. Po pacientoch nakazených opičími kiahňami u nás evidujeme aj prvý prípad západonílskej horúčky v tomto roku. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky na svojom oficiálnom webe.
Prípad západonílskej horúčky bol na Slovensku zistený u osoby vo vekovej skupine 60+ rokov. Daná osoba sa pohybovala medzi Bratislavou a maďarskou obcou Rajka, preto nie je možné stanoviť, či ide o domáci prípad alebo nakazenie nastalo v zahraničí.
Západonílska horúčka je akútne horúčkovité ochorenie. Pôvodcom ochorenia je západonílsky vírus (West Nile Virus, WNV) z čeľade Flaviviridae. Ochorenie je prenášané komármi, najčastejšie z rodu Culex. Dokopy ide už o druhý zdokumentovaný prípad. Prvýkrát sa WNV nakazil Slovák ešte 10. septembra 2019.
Dajte si pozor na komáre
Úrad verejného zdravotníctva varuje pred tým, že výskyt prípadu na Slovensku ako taký nie je dôvodom na vyvolávanie paniky. Namieste je však primeraná obozretnosť a ochrana. Chráňte sa pred poštípaním, noste oblečenie s dlhým rukávom a na oknách používajte sieťky proti hmyzu. Zároveň sledujte, či sa u vás nevyskytnú príznaky.
Rezervoárom vírusu sú voľne žijúce vtáky a prenášačom sú spomínané komáre, ktoré sa infikujú krvou vtákov. Inkubačná doba je 2 až 15 dní, najčastejšie 2 až 6 dní.
Zvýšený výskyt tohto ochorenia bol zaznamenaný aj v Taliansku a v Grécku a celkovo sa vyskytuje najmä v západnej, strednej a južnej Európe. Pár prípadov sa objavilo aj v Maďarsku, Rumunsku, Španielsku, Nemecku a v Rakúsku.
Príznaky a liečba západonílskej horúčky
Medzi klinické príznaky ochorenia patria:
- náhly vzostup teploty,
- bolesť hlavy, hrdla alebo pohybového aparátu,
- zvýšená únava,
- nechutenstvo,
- prítomnosť kožnej vyrážky.
Najčastejšie sa toto ochorenie prejaví ako mierna chrípka, no približne 80 % infekcií u človeka prebehne asymptomaticky. U starších osôb sa vo výnimočných prípadoch môže objaviť zápal mozgu a mozgových blán.
Čo sa týka liečby, v súčasnosti neexistuje žiadna špecifická, rovnako ako nie je dostupná ani účinná vakcína.