NASA už dlhé roky hľadá dôkazy o tom, že na Marse kedysi existoval život. Túto ambíciu sa snaží docieliť prostredníctvom vesmírneho roveru Perseverance, ktorý na povrchu červenej planéty pristál pred takmer rokom a pol. Najnovšie zistenia odborníkov však naznačujú, že kapacity rovera nemusia stačiť.
Nedávny výskum vedcov z NASA ukázal, že kozmické žiarenie zo Slnka rozkladá malé molekuly, ako sú aminokyseliny, oveľa rýchlejšie, než koľko určovali predošlé prepdoklady. Práve aminokyseliny sú základným stavebným kameňom v snahe agentúry dokázať, že na Marse kedysi dávno skutočne prebývala určitá forma života. O téme informuje server Digital Trends.
„Naše výsledky naznačujú, že aminokyseliny sú v marťanských povrchových horninách a regolite ničené kozmickým žiarením oveľa rýchlejšie, ako sa doteraz predpokladalo,“ hovorí Alexander Pavlov z oddardovho centra vesmírnych letov NASA. „Súčasné misie roverov vŕtajú do hĺbky približne 5 centimetrov. V týchto hĺbkach by na úplné zničenie aminokyselín stačilo 20 miliónov rokov.“
Potrebujú ísť hlbšie
Vedci hľadajú dôkazy o živote spred niekoľkých miliárd rokov, čo znamená, že ak chcú uspieť, budú musieť vŕtať oveľa hlbšie. Podľa aktuálnych predpokladov odborníkov sa potrebujú dopracovať do hĺbky približne 2 metrov. Problémom je, že rover Persevarence sa dokáže prevŕtať do hĺbky len niekoľkých centimetrov.
Vedci skúmajú rôzne riešenia, ako sa so situáciou vysporiadať. Jednou z možností je získavanie vzoriek z mikrokráterov, ktoré sú mladšie ako 10 miliónov rokov.