Od uvalenia sankcií na adresu Huawei zo strany Spojených štátov amerických ubehli už celé roky. Čínsky gigant tak prišiel o dôležité kontrakty, kvôli čomu sa jeho smartfóny stali pre veľkú časť používateľov de facto nepoužiteľné. To výrazne poznačilo aj jeho pozíciu na svetovom trhu, kde kedysi figuroval ako jeden z lídrov.
Hoci Huawei stále obohacuje svoje portfólio o nové zariadenia, jeho meno už dávno neznamená to, čo kedysi. Výrazný pokles v popularite po čase zaznamenal aj na domácom trhu, kde prišiel o miesto v najlepšej päťke.
Čo by sa ale stalo, ak by USA nikdy neuvalili sankcie? Na túto otázku je skutočne veľmi ťažké odpovedať. Huawei v tom však má pomerne jasno.
Len Huawei a Apple
„Nebyť zásahu a potláčania zo strany USA, hlavnými svetovými výrobcami mobilných telefónov by mohli byť Huawei a Apple. Nie som veľmi skromný a toto by mohol byť dnešný výsledok,“ prehlásil Richard Yu, generálny riaditeľ skupiny Huawei Consumer Business. Informáciu priniesol server Android Authority.
Yu do svojej odpovede prekvapivo nezahrnul spoločnosť Samsung. Uviedol, že juhokórejský výrobca by nebol závažným faktorom. „Ostatní sú mali výrobcovia, vrátane juhokórejskej spoločnosti (Samsung), ktorí môžu predávať najmä v USA a Južnej Kórei.“
Toto odvážne tvrdenie však má jeden háčik. Samsung v prvom kvartáli fiškálneho roku 2019, čiže tesne pred uvalením sankcií na Huawei, obsadil post najväčšieho výrobcu smartfónov na svete trhovým podielom 22,8 %. Huawei sa umiestnil druhý s podielom 18,8 %. Označenie Samsungu za „malého výrobcu“ tak nie je zrovna na mieste.