Írska komisia pre ochranu údajov nedávno rozhodla, že internetové platformy Instagram a Facebook nemôžu zdieľať údaje o Európskych používateľoch s USA. Z tohto dôvodu hrozí, že duo najobľúbenejších sociálnych sietí bude musieť v Európe ukončiť svoju činnosť. Kľúčový verdikt zo strany EÚ má padnúť do mesiaca, informuje The Independent.
Inými slovami, ak sa rozhodnutie EÚ nebude stotožňovať s postavením írskeho úradu, Meta bude musieť na území bloku odstaviť Instagram aj Facebook. Americký gigant toto stanovisko potvrdil, no na dodatočné otázky k situácii neodpovedal.
„Tento návrh rozhodnutia, ktorý podlieha prieskumu európskymi orgánmi na ochranu údajov, sa týka konfliktu právnych predpisov EÚ a USA, ktorý je v procese riešenia,“ uviedol hovorca spoločnosti Meta. „Vítame dohodu medzi EÚ a USA o novom právnom rámci, ktorý umožní pokračovať v cezhraničnom prenose údajov, a očakávame, že tento rámec umožní zachovať prepojenie rodín, komunít a ekonomík.“
Meta volá po novom rámci
Koreňom problému je pakt o toku údajov medzi EÚ a USA, inak známy ako Privacy Shield, ktorý Európsky súdny dvor zrušil ešte v roku 2020, píše Politico. Dôvodom boli obavy zo sledovania zo strany USA. Toto rozhodnutie sa dotklo aj tzv. štandardných zmluvných doložiek (SCC), ktoré Meta a mnohé ďalšie americké firmy používajú na prenos údajov do USA.
„Ak nebude prijatý nový rámec pre transatlantický prenos údajov a my sa nebudeme môcť naďalej spoliehať na SCC alebo iné alternatívne spôsoby prenosu údajov z Európy do USA, pravdepodobne nebudeme môcť v Európe ponúkať množstvo našich najvýznamnejších produktov a služieb vrátane Facebooku a Instagramu,“ uviedla Meta v marci pre americkú Komisiu pre cenné papiere a burzy.
Hodiny tikajú
Hovorca írskeho úradu potvrdil, že návrh rozhodnutia bol zaslaný ostatným európskym regulačným orgánom pre ochranu osobných údajov. Tie teraz majú mesiac na vydanie svojho stanoviska.