Rusko malo spoločnosti Apple prikázať, aby ukladala údaje o ruských používateľoch služby iCloud priamo na jeho pôde. Tá vraj ruskú požiadavku odmietla, čím si vyslúžila pokutu vo výške 2 miliónov rubľov (33 400 eur), informuje agentúra Reuters na základe informácií od Interfax.
Toto nie je prvýkrát, čo ruský súd zvádza potýčku so zahraničnými (prevažne americkými) firmami. Bývalá hlava sovietskeho zväzu od začiatku vojny na Ukrajine vo veľkom cenzuruje zahraničné médiá snažiace sa publikovať čo najautentickejšie informácie. Rusko vojnu nielen pred očami domácich stále označuje za „špeciálnu vojenskú operáciu“.
Apple mal na žiadosť Ruska ukladať údaje o miestnych používateľoch v dátových centrách nachádzajúcich sa priamo v Rusku. Aj napriek pokute sa mu rozhodol nevyhovieť.
Číne prikývol, Rusku nie
Niečo podobné od Apple pred časom požadovala aj Čína. Tej však na návrh prikývol. Po zmenách miestnych zákonov v roku 2016 Apple prevádzkuje všetky údaje čínskych používateľov služby iCloud na dátových centrách v Číne. O ich prevádzku sa stará spoločnosť GBCD, no ruku k dielu prikladá aj štátny podnik China Telecom, píše 9to5Mac.
Apple tvrdí, že má pod ontrolou šifrovacie kľúče pre všetky uložené dáta. Čínska vláda k nim údajne nemá prístup.
Prečo Apple Číne prikývol, ale Rusku nie? Presná odpoveď zatiaľ nie je známa. Je však vysoko pravdepodobné, že Rusko sa dožadovalo príliš prísnych podmienok, ktoré spoločnosti nevyhovovali.
Najväčší zákazník Google
Apple prevádzkuje približne tucet vlastných dátových centier po celom svete. Niekoľko ich okrem Číny nájdeme aj v USA, pričom jedno sa nachádza v Dánsku.
Údaje služby iCloud sú uložené aj na cloudoch tretích strán. Prevažne možno hovoriť o Google Cloud, pri ktorom Apple figuruje ako najväčší zákazník. Apple má mať na tejto platforme uložené údaje o veľkosti vyše 8 exabajtov.