Na viacerých trhoch so zbraňami na dark webe sa objavili vojenské strelné zbrane, ktoré údajne pochádzajú zo západných krajín, ktoré ich poslali na podporu ukrajinskej armády v jej boji proti ruským útočníkom.
Niektoré zo zbraní mali byť nejakým spôsobom odložené pri vykládke od západných krajín a umiestnené na dark web, kde si ich môže kúpiť prakticky ktokoľvek od fanúšikov až po terirostov hľadajúcich čokoľvek od raketometov až po iné vysokoúčinné útočné systémy.
O tom či ide o skutočné inzeráty sa dá len špekulovať. Samozrejme, majú pridelenú cenu a sú „k dispozícii“. Stále tu však ostáva aj možnosť, že inzeráty vytvorili proruské subjekty, ktoré môžu aj týmto spôsobom podkopávať dôveru v spoločnú snahu Západu pomôcť Ukrajine.
Zbrane, granáty aj protitankové strely
Izraelskí špecialisti na kybernetickú spravodajskú službu, KELA, sa o výsledky svojho vyšetrovania v tejto veci podelili so serverom BleepingComputer.
Spoločnosť KELA našla niekoľko ponúk zbraní, ktoré mali údajne zverejniť Ukrajinci na viacerých trhoch darknetu. Jedným z najaktívnejších trhov je „Thief,“ kde je uverejnených má 9 ponúk od 3 predajcov spojených s Ukrajinou.
Prvým predajcom je „Weapons Ukraine,“ ktorý má na predaj pušky, granáty a nepriestrelné vesty v cenovom rozpätí od 1 100 do 3 600 dolárov. Dodanie je schopný uskutočniť na území Ukrajiny. Predajca síce nemá žiadne hodnotenia, pri jeho konte svieti informácia o 32 ukončených nákupov.
Ďalší predajca sa volá „Veľké zľavy na zbrane“ a ponúka protitankový raketový systém Javelin ATGM dodávaný Spojenými štátmi americkými. Kúpiť si ho môžete za 30 000 dolárov. Predajca uviedol, že sa nachádza v Kyjeve, hlavnom meste Ukrajiny.
Na ďalších trhoch sa nachádzajú napríklad protitankové strely NLAW za 15 000 dolárov alebo dron Switchblade 600 Kamikaze vyrobený v USA za 7 000 dolárov.
Sú inzeráty skutočné?
KELA potvrdila, že mnohé z týchto ponúk sa krátko po zverejnení objavili na proruských kanáloch Telegram a dokonca aj v ruských médiách. V niektorých prípadoch ruské médiá dokonca informovali o tom, že sa zbrane pašujú cez Moldavsko nákladnými autami prepravujúcimi „utajený“ náklad. To by naznačovalo, že Ukrajina o tom vie.
Koordinované zverejňovanie na viacerých platformách však zvyšuje pravdepodobnosť, že ide o časť dezinformačnej kampane, ktorej cieľom je prezentovať Ukrajinu ako neetickú a nedôveryhodnú. Napokon, zavrhnúť sa nedá ani možnosť, že inzeráty zverejnili podvodníci, ktorí chcú zarobiť na nešťastnej situácii, v ktorej sa Ukrajina ocitla a žiadne zbrane v skutočnosti nemajú.
V tomto štádiu sa pravosť zoznamov zbraní z Ukrajiny na dark webe nedá overiť, no podľa dostupných informácií sa dá vyvodiť, že väčšina z nich je falošná.