Hoci to tak už veľmi nevyzerá, koronavírus je stále veľmi aktuálnou hrozbou, voči ktorej sa treba adekvátne chrániť. Jedným z najlepších spôsobov je testovanie, ktoré prichádza v dvoch formách. Jednou je rýchlejší, no nie vždy presný antigénový test, druhou je presnejší, no zdĺhavejší PCR test.
Antigénové testovanie sa spočiatku realizovalo v prispôsobených zariadeniach. Teraz už sú k dispozícii aj testovacie sady pre domáci odber a vyhodnotenie, hoci ich spoľahlivosť mnohí spochybňujú. PCR testy, ktoré sú o niečo komplikovanejšie, sa do tejto fázy zatiaľ nedopracovali.
Ak chcete absolvovať PCR test, musíte navštíviť stránku korona.gov.sk a vytvoriť objednávku. Systém vám na základe vyplnených informácií pridelí čas a miesto odberu. Po jeho absolvovaní sa vraciate domov a čakáte na SMS správu alebo e-mail, ktorý potvrdí či vyvráti nákazu koronavírusom.
Testovanie v bezpečí domova
Budete niekedy možné absolvovať PCR test aj z pohodlia a bezpečia domova? Možno. Hoci štát avizoval, že túto formu testovania na koronavírus sprístupní, stále nevedno, kedy sa tak stane (ak vôbec).
Samoodbery vzoriek pre PCR testy budú prebiehať na pomerne jednoduchej báze. Človek, ktorý sa potrebuje otestovať, si cez stránku koronav.gov.sk objedná PCR testovaciu sadu. Po jej vyzdvihnutí v lekárni si ju odnesie domov a podľa inštrukcií odoberie vzorku. Tú následne odnesie naspäť do lekárne, ktorá ju posunie do laboratória.
Takáto forma odberu je nielen menej časovo náročná, ale aj menej riziková. Prečo ju teda štát ešte nesprístupnil?
Čaká sa na vyjadrenie EK
Ako píše server Živé.sk, podľa ministerstva zdravotníctva sú problémom právne predpisy, ktoré neumožňujú zaevidovať výsledok domáceho PCR testu do Digitálneho COVID preukazu EÚ. Zrejme sa teda bude musieť zmeniť legislatíva.
Štát aktuálne čaká na vyjadrenie zo strany Európskej komisie. Akonáhle ho získa, je pripravený podniknúť ďalšie kroky a informovať verejnosť o detailoch.
Sú aj alternatívy
Šéf Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Lukáč pre Živé.sk povedal, že PCR testovanie z domu nie je jediným dostupným východiskom. „Oslovili nás niektorí lekári a spravili sme s asociáciou poisťovní formát, ako by bolo možné vhodne nastaviť PCR testovanie. Ponúkli sme ministerstvu zdravotníctva varianty a momentálne čakáme na potvrdenie, ktorý variant zvolí ako najvhodnejší,“ hovorí Lukáč.
Okrem samoodberu sa má polemizovať napríklad o odbere vzorky zo strany lekára či ponechaní aktuálnej formy testovania, respektíve prostredníctvom odberových miestach. Na podrobnejšie informácie o ďalších potenciálnych riešeniach bol Lukáč poskromnejší.
Prevencia voči podvodníkom
Ako štát zaručí, že vzorky, ktoré si ľudia odoberú v prostredí domova, nie sú falošné? Osoba musí byť počas celého procesu prítomná na webkamere. Vyžadovať sa bude aj snímanie občianskeho preukazu a overenie biometrických údajov tváre.
Tieto podmienky však môžu byť ťažšie splniteľné pre staršie, menej technicky zručné osoby. Je teda možné, že časom štát zavedie aj iné prevenčné systémy.