Jedným z hlavných smerov, ktorým sa uberá naša budúcnosť, je virtuálna realita (VR). Predstava sveta, v ktorom môžu byť ľudia spolu aj vtedy, keď sa od seba nachádzajú tisícky kilometrov, je niečo, čo spája mnohých technologických priekopníkov. Azda najznámejším z nich je spoločnosť Meta.
Meta, ktorá donedávna figurovala ako Facebook, chce, aby sa virtuálna realita postupne stala súčasťou bežného života ľudí. Samozrejme, je to beh na dlhú trať, ktorý si vyžaduje mnoho úsilia, času a peňazí.
Aj napriek tomu to však americký gigant nevzdáva. Svojimi ambíciami sa rozhodne netají, čo teraz dokazuje novým propagačným videom. Upozornil naň server Digital Trends.
Video zachytáva novú generáciu VR headsetu, ktorý je prepojený so snímačmi na koncoch prstov. A hoci nie je isté, či ide o skutočný, respektíve pripravovaný produkt, záznam nám prinajmenšom ponúka pohľad na to, ako nám môže virtuálna realita asistovať pri našich každodenných rutinách.
Meta vo videu predstavuje dobu, v ktorej by Metaverzum mohlo ponúknuť kvalitu vykresľovania na nerozoznanie od reality. Okrem toho ponúka aj tri praktické príklady jeho využitia.
Prvý príklad prezentuje svet, v ktorom sa môžu ľudia účastniť dôležitých prednášok či prezentácií aj na diaľku. To je síce vďaka viacerým aplikáciám možné aj dnes, no cieľom spoločnosti Meta je poskytnúť človeku pocit, akoby na danom stretnutí sedel osobne.
Osoba sa tak teleportuje do prednáškovej miestnosti. Prednášajúci môže manipulovať s rôznymi 3D objektmi, prípadne ich „hádzať“ po zúčastnených, aby si ich mohli pozrieť pekne zblízka.
V ďalšom príklade možno vidieť študentku medicíny, ktorá si trénuje operáciu na virtuálnom pacientovi s využitím VR headsetu a senzorov na končekoch prstov. Je teda možné, že chirurgovia v budúcnosti budú môcť vopred skúšať riskantné liečby bez akéhokoľvek rizika, pričom veľkým plusom je aj fakt, že procedúru môžu na virtuálnom pacientovi opakovať prakticky donekonečna. Virtuálna realita tak rozhodne predstavuje obrovské benefity aj pre zdravotníctvo.
Posledný príklad zachytáva študentov, ktorí navštívia staroveký Rím a na vlastné oči sledujú, ako sa Marcus Antonius zapája do debaty o chybách Juliusa Caesara ako vládcu.
Tieto tri príklady nám jasne ukazujú, že Metaverzum má obrovský potenciál. Opäť však treba pripomenúť, že aj keď technológie napredujú raketovým tempom, svet, ktorý nám Meta ukazuje, je od nás ešte stále pomerne ďaleko.