Robotika je jedným z odvetví technologického priemyslu, ktoré najmä v priebehu posledných rokov zaznamenali obrovský boom. Odborníci začali používať umelú inteligenciu a s ňou súvisiace strojové učenie, vďaka čomu dokážu roboti do určitej miery rozmýšľať samé za seba. K ľudským bytostiam sa však rýchlym tempom nepribližujú len po inteligenčnej stránke. Čoraz podobnejší sú nám aj fyzicky.
Vedcom z univerzity v japonskom Tokiu sa totiž podarilo úspešne kultivovať umelú ľudskú kožu na robotickom prste. Roboti novej generácie tak budú môcť konečne vyzerať ako skutoční ľudia, nie ako umelé figuríny. Informáciu priniesol portál 21stoleti.cz.
Dokáže sa sama zahojiť
Medzi hlavné benefity umelej kože však nepatrí len vizuál. Vedci deklarujú, že koža je schopná samostatnej regenerácie, čo znamená, že keď sa robot náhodou poškriabe alebo inak ľahko poškodí, nebude potrebné ho okamžite dávať do servisu. Stačí počkať a rana sa sama zahojí.
Rozhodne však nejaký čas potrvá, kým bude nový typ kože dostupný ako komerčný produkt pre robotické firmy. Zatiaľ sa ňou podarilo pokryť len jeden prst. Vedci však už vedia, čo je kľúčom k úspechu, a to je to najdôležitejšie. Niet pochýb, že na svojom výtvore budú intenzívne pracovať aj naďalej.
Vhodná aj na transplantáciu?
Umelá koža schopná regenerácie pritom nemusí nájsť využitie len v robotike. Nepochybne by sa vedela uplatniť napríklad aj v zdravotníctve, kde by ju chirurgovia mohli používať ako náhradu za poškodené tkanivá (napr. vážne popáleniny) pacienta.
Ilustr. obrázok – zdroj: Tara Winstead (Pexels)