Ľudia trpia rôznymi ochoreniami a zraneniami, pri ktorých pľúca nestíhajú krv zásobiť potrebným množstvom kyslíka. Posledným príkladom, pri ktorom bol boj ľudí evidentný, je samozrejme COVID-19.
V závažných prípadoch sú pacienti napojení na ventilátor, ktorý však často spôsobuje viac problémov ako úžitku. Stáva sa, že stroje namiesto pomoci spôsobia ďalšie komplikácie, medzi ktorými môže byť dokonca poškodenie pľúc či rôzne infekcie.
Vedci však nespia a neustále pracujú na novinkách, ktoré v blízkej budúcnosti môžu zachrániť mnoho životov. Jedným z prelomov je spôsob, akým dostať kyslík do krvi bez toho, aby musel byť pacient napojený na ventilátor.
Okrem mechanickej ventilácie existuje aj ďalšia technika – extrakorporálna membránová oxygenácia (ECMO) – pri ktorej sa vyvedie krv z tela a následne sa do nej doplní kyslík a odoberie oxid uhličitý.
Kyslík priamo do krvi
Novinka v spočíva v tom, že krv sa už nemusí vyniesť mimo tela. K okysličeniu tak môže dôjsť priamo v tele. „Ak bude opísaná technológia úspešná, môže pomôcť zabrániť alebo znížiť výskyt poškodenia pľúc spôsobeného refraktérnou hypoxémiou,“ píšu vedci v novej štúdii.
Nová technika funguje tak, že sa do tela zavádza okysličená kvapalina, ktorá vedie cez sériu stále menších a menších dýz. Dýzy sú na konci procesu tak malé, že produkujú bublinky kyslíka menšie, než červené krvinky, čo znamená, že sa môžu vstrekovať do krvného obehu bez toho, aby upchali cievy.
Pred vstreknutím do krvi sa bublinky obalia lipidovou membránou, ktorá má veľmi dôležitú funkciu. Zabraňuje toxicite a okrem toho tiež predchádza zhlukovaniu bublín. Po zavedení do krvného obehu sa lipidové membrány rozpustia, čím dôjde k uvoľneniu kyslíka.
Prvé pokusy na ľudskej krvi potvrdili, že ide o mimoriadne rýchly a efektívny spôsob, ako okysličiť krv bez toho, aby musel byť pacient napojený na ventilátor. Vedcom sa po niekoľkých minútach podarilo okysličiť krv z 15 % na 95 %. Na živých potkanoch tento istý proces zvýšil okysličenie krvi z 20 % na 50 %.
Najskôr zvieratá, potom ľudia
Výskumníci však upozorňujú, že zatiaľ nejde o hotovú vec. Nateraz ich čaká testovanie na ľuďoch, dôsledné vyhodnotenie výsledkov a ďalšie vylepšovanie. Momentálne to však vyzerá mimoriadne nádejne.
Dostať kyslík do tela je náročné na vyváženie, pretože ak sa ho pridá príliš veľa alebo príliš málo, prípadne sa pridá nesprávnym spôsobom, môžu veľmi rýchlo nastať život ohrozujúce komplikácie. Výskumníci chcú najskôr technológiu otestovať na väčších zvieratách a až následne na ľuďoch.