Výstavba akejkoľvek továrne nie je lacná záležitosť. Je však faktom, že niektoré stoja priam astronomickú čiastku, nad ktorou sa bežnému smrteľníkovi zahmlí pred očami. Exemplárnym príkladom sú továrne na výrobu čipov pre elektroniku, ktoré s technologickým pokrokom investujú do rozšírenia svojich výrobných liniek stále vyššie a vyššie sumy. Svoje by o tom vedela povedať aj spoločnosť TSMC, ktorá je v tejto oblasti najznámejším priekopníkom.
TSMC sa pomaly pripravuje na spustenie výroby revolučných 2 nm čipsetov. Aby však mohla tento proces zahájiť, potrebuje uspôsobenú továreň. Kľúčovým faktorom však je, že čím je výrobný proces pokročilejší (resp. nižší), tým sa zvyšuje počet tranzistorov, ktoré sa zmestia do jedného modelu, a zároveň aj nevyhnutné náklady.
TSMC mieri dopredu
Taiwanský výrobca má ešte tento rok spustiť výrobu 3 nm čipsetov, ktoré sa podľa predošlých správ od DigiTimes môžu objaviť napríklad v novom iPade, ktorý Apple plánuje predstaviť neskôr tohto roku.
Na tie následne plánuje nadväzovať už spomenutým 2 nm procesom. Pôvodne nad nimi začal uvažovať ešte v apríli s tým, že na trh by sa nová generácia čipov mohla dopracovať niekedy v priebehu roku 2026, píše server PhoneArena.
TSMC chce pri 2 nm čipoch uplatniť gate-all-around (GAA) tranzistory. Zrejme však nebude prvým výrobcom, ktorý sa obráti na túto pokročilú technológiu. Samsung ju totiž plánuje použiť už pri výrobe svojich 3 nm čipov, čo by mu pred TSMC získalo až ročný náskok.
Koľko niečo také stojí?
Podľa taiwanského denníku United Daily News (UDN) má spoločnosť TSMC na výstavbu továrne na výrobu 2 nm procesorov minúť až trilión nových taiwanských dolárov, čo v prepočte vychádza na približne 31,6 miliardy eur. Vyrásť by mala na pôde mesta Tchaj-čung. Denník ďalej predpokladá, že výrobca v dohľadnej dobe predloží taiwanskému úradu pre vedu a technológie potrebnú dokumentáciu, ktorou sa bude snažiť získať nárok na použitie pozemku.
Okrem toho mala spoločnosť TSMC nedávno zdieľať video o továrni, ktorú buduje na území Arizony v Spojených štátoch amerických. Tá ju mala vyjsť na približne 12 miliárd dolárov. Spočiatku však bude vyrábať len 5 nm čipy.
Ilustr. obrázok – zdroj: via Wccftech