To, že elektromobily nie sú lacná záležitosť, nie je žiadnym tajomstvom. Vysoké ceny prevládajú nielen pri prvotnej investícii vo forme kúpy, ale aj pri následnej prevádzke. Pod týmto pojmom si môžeme predstaviť všetky náklady potrebné na údržbu a chod vozidla, ako sú pohonné látky či prípadné opravy.
Čo sa týka pohonných látok, elektromobily majú značnú výhodu v tom, že sú poháňané elektromotorom závislým od batérie. Nabíjanie je lacnejšie ako tankovanie benzínu alebo nafty, hoci zaberá podstatne viac času.
Opravy sú však podstatne nákladnejšie, minimálne čo sa týka elektromobilov značky Tesla. Ako uvádza server Jalopnik, priemerné ročné náklady na opravy vozidla od Tesly siahajú do výšky 832 dolárov. Pri všetkých autách (vrátane spaľovákov) je to 652 dolárov, čo predstavuje až 27 % rozdiel.
Vzácnejšie súčiastky, nákladnejšia výroba
Dôvodom, ktorý stojí za takmer tretinovým rozdielom, je skutočnosť, že súčiastky pre elektromobily Tesla sú oveľa vzácnejšie, čiže sa nevyrábajú v tak veľkých množstvách, ako súčiastky pre automobily so spaľovacími motormi. To sa podpisuje pod vyššie výrobné náklady, ktoré sa eventuálne odrazia na konečnej cene.
Nelichotivý prieskum
Túto situáciu pre Teslu ešte väčšmi zhoršuje nedávna štúdia, ktorá skúmala obecnú spoľahlivosť vozidiel od rôznych automobiliek. Tesla sa umiestnila na nie príliš lichotivom 30. mieste. Horšie na tom boli už len spoločnosti Jaguar, Alfa Romeo a Land Rover.
Spoločnosť J.D. Power pri elektromobiloch od Tesly zaznamenala v priemere 176 mechanických problémov na 100 vozidiel. Priemer naprieč celým odvetvím je podstatne nižší, konkrétne 121 mechanických problémov na 100 vozidiel.