Vybuchujúce smartfóny nie sú v dnešnom svete nič nové ani prekvapujúce. Mnohí si veľmi dobre pamätajú na kauzu spojenú s modelom Galaxy Note 7 od Samsungu, ktorých majiteľov dokonca odmietali púšťat do lietadiel. Najnovšie prípady takýchto explózií sa však týkajú inej známej značky, a to Xiaomi. Čo je príčinou?
Ako píše server Xiaomiui, najčastejšie sa mali explózie objaviť pri smartfónoch Redmi Note 9 Pro, Redmi 8, Poco X3 a Poco C3, dôsledkom čoho začali u používateľov vznikať značné pochybnosti a obavy. Ako už v tomto smere býva zvykom, podstatou problému sú batérie a zabochádzanie s nimi. Výrobca už oznámil, že zahájil proces výmeny akumulátorov, no otázka, prečo je to vôbec potrebné, u ľudí stále pretrváva.
Nakoľko telefóny od Xiaomi obsahujú lítium-iónové batérie, používatelia musia byť opatrní. Žiaľ, neexistuje jeden konkrétny dôvod, prečo zariadenia obľúbeného výrobcu vybuchujú. Príčin totiž môže byť hneď viacero.
Používajte oficiálne/overené nabíjačky
Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa to deje, je používanie neoficiálnych nabíjačiek, respektíve nabíjačiek tretích strán. Tieto nabíjačky totiž nemusia danému telefónu sadnúť, pričom môžu spôsobiť, že sa batéria pri nabíjaní začne príliš prehrievať. Toto prehrievanie je veľkou hrozbou najmä v prípade telefónov, ktoré si už zažili nejaké tie pády, dôsledkom čoho je integrita ich batérii vo väčšej či menšej miere poškodená.
Kľúčom k úspechu je tak používanie oficiálnych alebo overených nabíjačiek. Taktiež sa odporúča, aby sa smartfóny nabíjali len tak dlho, ako je potrebné. Pomôcť môže aj priebežné nabíjanie v rozmedzí od 20 % do 80 %, čo znižuje postupnú degradáciu akumulátora a tým pádom z dlhodobého hľadiska aj riziko výbuchu.
Nepoužívajte smartfón, ak sa práve nabíja
Rovnako nie je veľmi rozumné používať smartfón, ktorý sa práve nabíja. Samotný nabíjací proces produkuje vysoké teploty, pričom keď je ešte k tomu zariadenie zaťažované náročnými úlohami, teplota ešte väčšmi stúpa. To môže vyústiť k prehriatiu a explózii.
Aby sme si to zosumarizovali, je dôležité používať oficiálne alebo aspoň profesionálmi otestované nabíjačky, zbytočne nezaťažovať zariadenie, ktoré sa práve nabíja, a taktiež nenabíjať viac, než je potrebné.