Hoci pandémia koronavírusu aj naďalej pretrváva, neznamená to, že iné choroby stoja na červenej. V priebehu posledných týždňov a mesiacov zdravotníkom nedajú spávať najmä opičie kiahne, ktoré sa prejavujú bolestivými pľuzgiermi, horúčkou a zväčšenými lymfatickými uzlinami.
Žiaľ, ako to už pri chorobách býva, opičie kiahne sa pomerne rýchlo stihli dostať za hranice viacerých krajín. Z tohto dôvodu sa zdravotnícke orgány intenzívne snažia o získanie čo najväčšieho množstva informácií, ktoré by mohli pomôcť nielen pri liečení ochorenia, ale aj pri jeho prevencii.
Takéto aktivity, podobne ako predtým pri SARS-CoV-2, podnikli aj pracovníci Virologického ústavu Biomedicínskeho centra (BMC) SAV, ktorému mala v procese získavania potrebných materiálov výrazne pomôcť jeho medzinárodná aktivita a integrácia do európskych vedeckých komunít.
Vďaka členstvu v Emerging Viral Diseases-Expert Laboratory Network (EVD-LabNet), sieti expertných laboratórií zameraných na nové vírusové ochorenia, mal ústav získať tri rôzne protokoly pre detekciu vírusu pomocou PCR. O prípravu kľúčových komponentov pre PCR sa mal postarať dlhodobý parner MultiplexDX, pričom referenčný vírusový materiál poskytol vedecký partner Rega Institute KU Leuven z Belgicka, píše SAV na svojom webe. Práve tu sa mali vyskytnúť prvé prípady v Európe.
Sme pripravení
„Máme k dispozícii tri nezávislé PCR testy, ktorými vieme infekciu Monkeypox vírusom potvrdiť. Ich zavedenie nás stálo nemálo najmä logistického úsilia. Sme teda pripravení, ak by naša expertíza bola potrebná. V každom prípade budeme radi, ak ich nebudeme vôbec musieť využiť a šírenie vírusu v Európe sa rýchlo zastaví,“ hovorí RNDr. Boris Klempa, SrXc., ktorého tím na Oddelení ekológie vírusov Virologického ústavu BMC SAV testy úspešen etabloval.