Poniektoré vysoko postavené osoby Ruskej federácie sa zdajú byť zo dňa na deň nepríčetnejšie. Exemplárnym príkladom je Dmitrij Rogozin, generálny riaditeľ agentúry Roskosmos, ktorá zodpovedá za ruský vesmírny program a letecký výskum. Poniektorým krajinám na území Európy sa totižto začal vyhrážať jadrovým útokom, informuje server Parabolic Arc odvolávajúc sa na informácie od Novinite.
Podľa slov Rogozina má byť hlavným terčom Bulharsko. Krajina totiž odmietla výzvu na poskytnutie vzdušného koridoru pre vládne lietadlo ruského ministra zahraničných vecí, Sergeja Lavrova. „Na toto je Sarmat dobrý. Nebude žiadať súhlas na útek od zbabelých Bulharov, zákerných Rumunov a Čiernohorcov, ktorí zradili naše spoločné dejiny. Tak ako iné rôzne národy, napríklad Švédi,“ prehlásil Rogozin.
RS-28 Sarmat, inak známa aj ako Satan II, je superťažká medzikontinentálna balistická raketa s masívnou silou a doletom až 18 tisíc kilometrov. Uvedený prejav šéfa Roskosmosu zároveň predstavuje prvú hrozbu na adresu Bulharska od začiatku vojny na Ukrajine, čiže 24. februára.
Diplomacia nemusí stačiť
Do situácie sa zapojil aj podpredseda hornej komory ruského parlamentu, Konstantin Kosačov. Uviedol, že kolektívne odmietnutie Bulharska, Čiernej Hory a Severného Macedónska neumožniť prelet lietadla ruského ministra zahraničných vecí je namierené proti dvom suverénnym európskym krajinám, pričom má byť potrebná promptná reakcia spoločne so Srbskom.
„Dnešná demarš nie je namierená voči lietadlu. Je namierená proti Rusku ako štátu a proti Srbsku ako štátu. Dúfam, že reakcia bude spoločná a mimoriadne rozhodná, a to nielen vo forme diplomatických protestov, ale aj konkrétnych, praktických odvetných opatrení. Nezvykajte si na to,“ napísal senátor na Telegrame.
NATO ako skutočný vinník?
Politik ďalej pokračoval tvrdením, že rozhodnutie neposkytnúť svoj vzdušný priestor nepochádza priamo z hláv uvedených krajín. Na vine je podľa neho NATO.
„Vstupom do NATO všetky tri krajiny na dlhý čas stratili svoju suverenitu a Európska únia je pre ne, či už členov alebo kandidátov, len zásterkou tejto hanebnej okolnosti. Je to demarš NATO a bez Spojených štátov by to nebolo možné. Priamym zasahovaním do bilaterálnych záležitostí dvoch suverénnych európskych krajín, ktoré nie sú členmi, Ruska a Srbska, sa NATO snaží zmocniť a podriadiť si zvyšok Európy. Nasledovať bude globalizácia aliancie do zvyšku sveta, kde je Čína po Rusku strategickým cieľom číslo dva,“ hovorí Kosačov.
„Bulharsko, Čierna Hora a Severné Macedónsko sa teraz pridali k pohrebnej brigáde spolu s Veľkou Britániou, Poľskom, tromi pobaltskými štátmi a Českou republikou. Podkopávači skutočného európskeho sna,“ doplnil.
Ilustr. obrázok – zdroj: Rags Fehrenbach (Pexels)/úprava redakcie