Rusko sa snaží zdevastovať Ukrajinu všetkými možnými spôsobmi. Okrem vražedných konvojov využíva aj modernejšie prostriedky, ako sú napríklad kybernetické útoky či dokonca napádanie ukrajinskej internetovej infraštruktúry.
Rusko malo ešte koncom apríla získať kontrolu nad internetovými službami v oblasti mesta Cherson. Viacerí obyvatelia hlásili, že mali problémy s načítaním stránok a takmer na hodinu nemali k dispozícii pripojenie k internetu. Na čas tak ostali odrezaní od zvyšku sveta.
Pripojenie sa síce obnovilo, no mesto rýchlo zistilo, že po novom je pripojené na ruský internet. Teraz tak musí približne 280 tisíc obyvateľov používať sieť fungujúcu prostredníctvom ruskej infraštruktúry, píše server Gizchina. Ich aktivita je sledovaná a obmedzená. A žiaľ, zdá sa, že tento problém sa týka viacerých okupovaných oblastí.
Nulový tok pravdy
„Chápeme, že ide o hrubé porušenie ľudských práv,“ povedal pre portál Wired Viktor Zohora, zástupca šéfa ukrajinskej agentúry pre kybernetickú bezpečnosť, ktorá je inak známa aj ako Štátna služba pre špeciálnu ochranu komunikácie a informácií (SSSCIP). „Keďže všetku prevádzku budú kontrolovať ruské špeciálne služby, budú monitorovaní a ruskí útočníci obmedzia prístup k informačným zdrojom, ktoré zdieľajú pravdivé informácie.“
V okupovaných oblastiach Ukrajiny vrátane Chersonu, Luhanska, Donecka a Záporožia má pôsobiť viac ako 1 200 ukrajinských poskytovateľov internetu. Väčšina z nich musela presmerovať prevádzku, respektíve prejsť na ruskú infraštruktúru.
Informácie ako jedna z najdôležitejších komodít
Tok informácií je jednou z vecí, na ktorú sa ruský prezident Vladimir Putin sústredil od samotného začiatku vojny. Ruské rakety zničili viaceré televízne veže, pričom nevšedné neboli (a nie sú) ani kybernetické útoky na ukrajinskú infraštruktúru. Útočiaca krajina však využíva aj iné metódy.
Aktuálne má byť až 20 % telekomunikačnej infraštruktúry na Ukrajine poškodených alebo úplne zničených. Desiatky tisíc kilometrov dlhých optických sietí tak nedokážu prenášať informácie.