Na vojnu na Ukrajine dopláca celá Európa. Nakoľko Rusko patrí medzi jedného z najväčších dodávateľov ropy a plynu, mnohé krajiny sa obávajú krízy spojenej s nedostatkom energie. Medzi nimi sa nachádza aj susedné Rakúsko, ktoré sa rozhodlo pre zúfalý krok, a to znovu naštartovať už odstavenú uhoľnú elektráreň.
Rakúska vláda sa v nedeľu dohodla so spoločnosťou Verbund na prestavbe rezervnej plynovej elektrárne, a to tak, aby mohla vyrábať elektrinu z uhlia, informuje agentúra Reuters. Rakúsko sa tak chce poistiť proti možnému nedostatku energie, ktoré môžu spôsobiť sankcie uvalené na Ruskú federáciu.
Rozhodnutie zo strany „malého krízového kabinetu“, ktorý vedie kancelár Karl Nehammer, prichádza krátko po tom, ako Nemecko oznámilo sériu krokov na riešenie znížených dodávok ruského plynu vrátane zvýšenia závislosti od uhoľných elektrární.
Európa stlačená v kliešťoch
Európska únia (EÚ) na znak odporu voči vojne uvalila na Rusko viaceré sankcie. Stále je však závislá na ruskom plyne, čo môže Moskva využiť na svoju odvetu – zníženie dodávok. Európa sa z tohto dôvodu snaží vytvárať čo najväčšie zásoby a hľadá alternatívne možnosti dodávky.
Žiaľ, tento proces môže ísť v protiprúde ambícií EÚ čo najviac redukovať negatívny vplyv členských krajín na životné prostredie. Spoločnosť Verbund, ktorá je v štátnom vlastníctve, súhlasila s prestavbou elektrárne Mellach v južnom Štajersku. Išlo o poslednú uhoľnú elektráreň v Rakúsku, ktorá bola po odstávke udržiavaná v pohotovostnom režime.
Pre prípad pohotovosti
„Spolková vláda a energetická skupina VERBUND sa dohodli na prestavbe elekrárne v Mellachu, ktorá je v súčasnosti odstavená, tak, aby v prípade núdze mohla opäť vyrábať elektrickú energiu z uhlia,“ uviedol vo vyhlásení Nehammerov úrad.
Vláda vraj skúma aj iné právne opatrenia na diverzifikáciu dodávok plynu s cieľom znížiť svoju závislosť od Ruska. Práve od neho Rakúsko odoberá, respektíve čerpá až 80 % plynu.