Posledné týždne som mal tú česť stráviť používaním herného notebooku, ktorý síce na základe rozmerov nemusí vyzerať ako niečo extra, no keď ho zapnete, máte sa na čo tešiť. Reč je o ROG Zephyrus G14, ktorý kombinuje moderný herný dizajn, solídnu konštrukciu a viac než prekvapujúci výkon, a to nielen v hrách. Za tie týždne, čo mi sedí na stole, som mal možnosť ho podrobiť viacerým skúškam, pričom vo všetkých obstál na výbornú. V tomto článku sa s vami podelím o svoje prvé dojmy. Podrobnejšie sa zariadeniu budem venovať v plnej recenzii, ktorú aktuálne pripravujem.
ROG Zephyrus G14: Špecifikácia
Operačný systém | Windows 11 |
Procesor | AMD Ryzen™ 9 6900HS |
Grafická karta | AMD Radeon™ RX 6800S 8 GB (25 6000 Gbyte/s) |
Displej | ROG Nebula Display™ QHD (16 : 10) 120 Hz Certifikácia Pantone® DCI-P3 Dolby Vision® HDR |
Pamäť | 32 GB DDR5 |
Úložisko | 1 TB NVMe-SSD |
I/O Porty | 1x HDMI 1x 3,5 mm 2x USB-C 2x USB-A 1x microSD 1x nabíjací port (barrel) |
Webkamera | 720p HD IR |
Audio | Realtek ALC285 AMD K19.4 |
Konektivita | Wi-Fi 6E Bluetooth 5.2 |
Batéria | 76 Wh (4-článková) |
AC adaptér | 240 W |
Váha | 1,71 kg |
Rozmery | 19,5 x 312 x 227 mm |
Cena | 2 299 € |
ROG Zephyrus G14: Kompaktný stroj s citom pre dizajn
Notebook mi bol doručený v kompaktnom krabicovom kufríku, až som sa chvíľku obával, či v ňom ten notebook naozaj je. Samozrejme, vedel som, že uhlopriečka 14 palcov si veľa priestoru nepýta, a tak som sa horlivo pustil do odbaľovania.
Obsah kufríka tvoria len dve veci, a to samotný notebook a adaptér s káblom. De facto vám však nič viac netreba, ak pracujeme s predpokladom, že už máte na stole nachystanú podložku s myšou.
Po prvom uchopení notebooku som vedel, že nejde o generický herný notebook, ale poriadny stroj, ktorý mi má čo ukázať. Hoci má malé telo, pôsobí solídne a odolne, pod čo sa do veľkej miery podpisuje nie zrovna nízka váha (1,71 kg).
Notebook som položil na stôl a nedočkavo ho otvoril. Potešilo ma, že vrchná časť s displejom pri otváraní so sebou neťahá aj spodnú časť, ako tomu býva pri niektorých iných notebookoch. Okrem toho ma potešilo, že displej sa po otvorení stavia na malé nožičky, čím nadvihne spodnú časť a zlepší tak odvádzanie vyprodukovaného tepla.
Čo sa týka dizajnovej stránky, biela farba sa mi najskôr príliš nepozdávala, no teraz si ju neviem vynachváliť. Čiastočky prachu sú na tomto prevedení prakticky neviditeľné a v kombinácii s matným plášťom dokáže bez akýchkoľvek problémov odolávať aj neatraktívnym odtlačkom prstov.
Približne tretina spodnej časti zariadenia je venovaná veľkému a responzívnemu touchpadu. Nad ním sa rozprestiera klávesnica so stredne vysokými klávesami, ktoré pri písaní vydávajú príjemný klikajúci zvuk. Či už teda na notebooku hráte alebo píšete prácu do školy, akákoľvek interakcia s klávesnicou je doslova lahôdkou pre uši.
Veľmi chválim aj systém pre odvádzanie tepla. Otvory, ktorými silné ventilátory tlačia teplý vzduch von zo zariadenia, sa nachádzajú po bokoch a pod displejom. V minulosti som sa stretol s notebookmi, pri ktorých bola časť tepla odvádzaná aj cez medzery medzi klávesami, čo počas horúcich letných dní nebolo zrovna príjemné. Pri ROG Zephyrus G14 som sa s ničím takým nestretol. Chladiaci systém si robil svoju prácu poctivo, a to bez toho, aby som to čo i len trochu pocítil.
Frajerom na záver je nepochybne perforované veko s kontrolkami, ktoré v čase, keď je notebook zapnutý, dokážu vytvárať rôzne obrazy a nápisy. Tie môžu byť statické, ale aj pohyblivé, v závislosti od požiadaviek používateľa. Správanie týchto kontroliek je možné prispôsobiť v prostredí aplikácie ARMOURY CRATE, ktorá je súčasťou základnej výbavy, čiže si ju nemusíte sťahovať dodatočne.
ROG Zephyrus G14: Herný notebook, ako sa patrí
Ako som už spomenul v úvode, ROG Zephyrus G14 neprestáva prekvapovať, nech ho podrobíte akémukoľvek záťažovému testu. Okamžite po tom, ako som ukončil úvodné nastavenia, som sa pustil do inštalácie svojich obľúbených hier. Prvé dni som väčšinou trávil striedaním dvoch titulov, a to Battlefield 2042 a CS:GO.
Začnem kvalitou obrazu. Musím uznať, bál som sa, ako budú vyzerať hry 14-palcovom displeji, nakoľko som doposiaľ hral len na 16-palcových modeloch. No hoci mi to chvíľku trvalo, zvykol som si.
Hry na ROG Zephyrus G14 vyzerajú priam parádne. Prvotriedny panel s QHD rozlíšením, pomerom strán 16 : 10, certifikáciou Pantone® a 100 % pokrytím farebným gamutom DCI-P3 odvádzal vynikajúcu prácu na každom kroku. Obraz je ostrý a plný farieb, pričom vďaka podpore pre obnovovaciu frekvenciu 120 Hz je aj elegantne plynulý. Ďalej ma prekvapil vrchný strop jasu, vďaka čomu môjmu oku nikdy neunikol žiadny nepriateľ, hoci sa usilovne snažil schovávať v tom najtmavšom tieni.
Pozitíva sa presúvajú aj pod kapotu
To, ako hry vyzerajú a bežia, nezáleží len od displeja. Alfou a omegou sú vnútorné komponenty, menovite procesor a grafická karta.
Keď som na zozname špecifikácii zbadal označenie AMD Ryzen™ 9, bolo mi jasné, že po tejto stránke nebudem mať so zariadením žiadny problém. A to sa mi aj potvrdilo. Jednoduchšie i komplexnejšie operácie zvláda bez najmenšej námahy, respektíve bez akýchkoľvek zásekov či spomalených reakcií. Každá súčasť systému reagovala a stále reaguje promptne a bez zaváhania. Programy sa spúšťajú bleskovou rýchlosťou, a to do konca aj v prípade, že je tým programom hardvérovo náročnejšia hra. Jednoducho nádhera.
Výrobca sa namiesto grafickej karty od spoločnosti NVIDIA rozhodol použiť čip AMD Radeon™ RX 6800S. Najskôr som bol skeptický, no moje obavy sa v priebehu niekoľkých minút od zapnutia prvej hry vyparili ako para nad hrncom.
Battlefield 2042
Battlefield 2042 sa pri stredných grafických nastaveniach a plnom rozlíšení držal okolo 85 až 110 FPS, konkrétne v hernom režime Turbo*. Neskôr som sa rozhodol rozlíšenie znížiť na 1 920 x 1 080 pixelov, po čom sa snímkovanie držalo v priemere na 111,1 FPS. No hoci som musel obetovať trochu kvality, hra aj napriek tomu vyzerala parádne.
Samozrejme, chcel som z notebooku vymačkať čo najviac, a tak som grafické nastavenia a rozlíšenie nastavil na najvyššie možné maximum. Výsledok? Čistá spokojnosť. Hra sa držala na 65 až 100 FPS, v závislosti od počte vizuálnych efektov na obrazovke.
*Turbo – herný režim, kedy zariadenie zo seba tlačí maximálny výkon bez ohľadu na produkovaný hluk a teplotu
CS:GO
CS:GO je jedným z mojich obľúbených benchmarkov na testovanie herných notebookov, a to aj napriek tomu, že hra už má nejaký ten piatok. Stále však ide o vynikajúcu formu testu, a to do veľkej miery aj pre procesor.
Ako som očakával, ROG Zephyrus G14 nemal problémy ani v tomto prípade. Najvyššie grafické nastavenia a plné rozlíšenie pre notebook nepredstavovali žiadny problém. Snímkovanie v priemere siahalo na úroveň 226 FPS. Samozrejme, po znížení grafických nastavení a rozlíšenia možno rátať s ešte lepším výkonom.
Ako je na tom chladenie?
Nakoľko ROG Zephyrus G14 poháňa procesor AMD Ryzen, treba rátať s vyššou prevádzkovou teplotou. Počas hrania sa teplota zariadenia pohybovala okolo 80 až 84 °C, pričom ventilátory sa točili rýchlosťou okolo 5 100 až 5 400 rpm (otáčok za minútu).
Aby som to zhrnul
Z vyššie uvedeného je zrejmé, že som s ROG Zephyrus G14 nadmieru spokojný. Doposiaľ notebook zvládol všetko, čo som od neho vyžadoval, pričom mnohokrát prekonal moje očakávania.
Hry fičia a vyzerajú famózne. Či už preferujete náročnejšie tituly, ako je Battlefield 2042, alebo radi trávite večery overenými klasikami, tento notebook vždy doručí presne taký výkon, aký v danom okamihu potrebujete.
Pripomínam však, že tento článok je sumarizáciou prvých dojmov. Podrobnejším detailom, ktoré ocenia predovšetkým náročnejší zákazníci, sa budem venovať v kompletnej recenzii, ktorú aj v týchto chvíľach pripravujem.