Ani oficiálne obchody s aplikáciami nie sú dokonalé. Tu a tam sa v ich prostredí objaví softvér, ktorých účelom je od používateľov odcudziť citlivé informácie, prípadne aj peniaze. Výnimkou pritom nie je ani obchod Google Play, v ktorom bezpečnostní odborníci po novom odhalili ďalšiu hŕstku škodlivých aplikácií. Ktoré to sú?
Jedna z čerstvo identifikovaných škodlivých aplikácií zaznamenala vyše 50 tisíc stiahnutí po celom svete. Na prvý pohľad vyzerala neškodne, o čom sa svoje obete snažila presvedčiť vysokým hodnotením a viac ako 900 recenziami. Problémom však je, že väčšina z týchto recenzií je umelých, respektíve vymyslených, píše server PhoneArena.
Tu je zoznam všetkých čerstvo odhalených škodlivých aplikácií:
- Document Manager
- Coin track Loan – Online loan
- Cool Caller Screen
- PSD Auth Protector
- RGB Emoji Keyboard
- Camera Translator Pro
Žiaľ, malvérom sú údajne nakazené aj poniektoré staršie aplikácie, a to konkrétne:
- Fast PDF Scanner
- Air Balloon Wallpaper
- Colorful Messenger
- Thug Photo Editor
- Anime Wallpaper
- Peace SMS
- Happy Photo Collage
- Original Messenger
- Pellet Messages
- Smart Keyboard
- Special Photo Editor
- 4K Wallpapers
Dobrou správou (ak sa to tak dá nazvať) je, že tituly obsiahnuté v druhej uvedenej skupine nie sú až tak vychýrené a väčšinu z nich už Google stihol odstrániť. Identifikovať sa ich podarilo spoločnosti SecneurX.
Pri prvej skupine sú štatistiky oveľa menej priaznivé. Minimálne tri z uvedených aplikácií si totiž stiahlo desaťtisíce použíateľov. Sústredia sa predovšetkým na krádež peňazí a osobných údajov, ako sú napríklad heslá.
Ako sa vyvarovať škodlivému softvéru?
Žiaľ, neexistuje jednoznačný spôsob, ako si zaistiť 100 % ochranu voči škodlivým aplikáciám v oficiálnych obchodoch.
Najlepšou radou bude asi dôverovať svojim inštinktom. Ak vám na danej aplikácii niečo nesedí, byť to počet stiahnutí, hodnotenia alebo popis, pre istotu si urobte aspoň ako-taký predbežný prieskum. Pomôcť môže aj zameranie sa len na 1-hviezdičkové hodnotenia, nakoľko práve tie najčastejšie upozorňujú na potenciálne hrozby.
Napokon je dôležité priebežne sledovať správy webov (vrátane toho nášho) a spoločností, ktoré sa zameriavajú na problematiku škodlivých aplikácií.